Kablosuz teknolojinin geleceği: WiGig

0
9

Kabloları önceki milenyumda bırakan teknoloji evrimi, günümüzde kablosuz iletişimi de bir adım öteye taşımanın altyapısını hazırlıyor. Kablosuz iletişim teknolojisinin bir sonraki nesli için denemelerin, 2011’in dördüncü çeyreğinde başlaması planlanırken, WiGig adındaki bu yeni nesil kablosuz ağlarla uyumlu cihazların piyasaya çıkması da 2012’yi bulacak. WiGig için kurulan ittifakın yönetiminde Intel, AMD, Nvidia, Microsoft, Toshiba, Nec, Dell, Samsung, Qualcomm gibi büyük üreticiler görev alıyor.

İki yıl önce çizgileri belirlenen WiGig protokolü, mevcut 802.11n cihazların on katına varan, saniyede 6-7 Gbit veri transfer hızının yanı sıra, kullandığı frekans spektrumu ile de Wi-Fi protokolüne fark atıyor. Zira 802.11a/b/g/n cihazlar 2,4 GHz ile 5 GHz arasında frekansları kullanırken, WiGig teknolojisinde 60 GHz frekansa geçiliyor.

‘Wireless Gigabit’in kısaltmasından adını alan WiGig’in 1.0 teknik detaylarının yayınlanmasının ardından açıklama yapan WiGig İttifakı Başkanı Dr. Ali Sadri, kendi bilgisi dahilinde hiçbir üreticinin bu özelliklerde ürün yapmadığını, şimdiye kadar herkesin yeni yayınlanan 1.1 özellik listesini beklediğini açıkladı. WiGig 1.1 spesifikasyonu ile birlikte yayınlanan WiGig Bus Extension da, PC’ye ihtiyaç duymaksızın cihazlar arasında senkronizasyon yapmayı mümkün hale getiriyor. WiGig cihazlar televizyon ve diğer ekranlara da kablosuz olarak bağlanabilecek.

Yıl sonunda başlayacak olan denemelerde, WiGig vericilerinin, cihazlarla uyumluluğu test edilecek. WiGig’in Wi-Fi ile rakip olmadığını da belirtmek gerekiyor. Aksine, Wi-Fi İttifakı da yeni nesil özelliklerini WiGig tabanlı olarak geliştireceklerini geçtiğimiz yıl açıkladı. SiBeam de yine WiGig ittifakına katılarak, hibrit WirelessHD/WiGig yongalarını geliştirmeye başladı.

Anlık kablosuz senkronizasyon, kablosuz görüntüleme, kablosuz bilgi işlem ve internet erişiminde kullanılacak olan WiGig, bir dizüstü bilgisayarın elektrik girişi hariç hiçbir ekstra bağlantıya ihtiyaç duymaksızın farklı kablosuz teknolojilerin kullanımıyla tüm işlevlerini yerine getirebilmesini mümkün hale getirecek. WiGig teknolojisinin, yapılacak testlerin ardından önümüzdeki yıl kullanıma geçmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.