IPHaber

Mobil


Kablosuz şarjda işler büyüdü!

Şubat 19, 2013 by admin in Mobil

Kablosuz şarj olan cep telefonlarına yeni alışmışken, bilim insanları işi “biraz büyüttü!”

Pili herhangi bir kablo kullanmadan dolan telefonlara yavaş yavaş alışmaya başladık. Bu telefonların pilini doldurmak için fişe takılı bir istasyon üzerine bırakmak yeterli. Arka kapakları özel bir malzemeden yapılan telefonlar, yastıktan aldıkları enerjiyi pil doldurmak için kullanıyor.

20130219092513_otobus

Koreli bilim insanları ise, işi biraz büyütürek, benzer bir teknolojiyi toplu taşıma sistemine uyguladı. Henüz deneme aşamasında olan ve oldukça pahalıya mal olduğu söylenen yeni teknoloji, toplu taşımada elektrikli araç dönemini açabilir.
Kore Gelişmiş Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları, 24 kilometrelik yolu, elektrikli otobüslere uygun hale getirdi. Yola döşenen indüksiyon halkaları, otobüslerin bataryalarının sürekli olarak dolu kalmasını sağlıyor. Aynen cep telefonlarındaolduğu gibi herhangi bir kablo kullanmadan, devasa bataryalara ihtiyaç kalmadan otobüslerin enerji ihtiyacı karşılanıyor. Otobüsler bu özel yolların dışına çıktıklarında ise, bataryalarındaki gücü kullanıyorlar.

Önceki yazıyı okuyun:
Ağ ürünlerine yatırım yaparken..

TP-LINK, tüketicilere bir dizi uyarıda bulundu. İnternet kullanımının yaygınlaşması ve birbirine bağlı cihazların artmasıyla birlikte artık evlerde de küçük ağların...

Kapat