IPHaber

Genel


Jeff Bezos evsiz ailelere destek olmak için 2 milyar dolarlık fon başlattı

Eylül 14, 2018 by admin in Genel with 0 Comments

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, dün paylaştığı bir tweet ile kar amacı gütmeyen anaokullarını ve evsiz ailelere yardım eden dernekleri finanse etmesi için eşiyle birlikte 2 Milyar dolarlık bir fon yarattıklarını açıkladı.

Bezos yaptığı açıklamada şu cümlelere yer verdi:

Day 1 Families Fund, genç ailelerin acil ihtiyaçlarına destek olmak için onlara barınak ve yiyecek desteği sunarak merhametli ve sabırlı bir iş çıkaran organizasyonlar ve yerel yardımlaşma dernekleri için her yıl liderlik ödülleri yayınlayacak.

Ayrıca Day 1 Academies Fund isimli bir fondan da bahseden Bezos, bu fonun düşük gelirli mahallelerde kurulacak olan ve Montessori’den ilham alan okullar için kullanılacağını açıkladı. Bu anaokullarının yönetilmesi için fon sağlayacaklarını belirten Bezos, okulların Amazon’un sahip olduğu prensipleri benimseceğini ifade etti. Bu söylem, okullarda müşteri odaklı bir sistemin hayata geçirileceği izlenimini yaratıyor.

pic.twitter.com/2GlgjztK1u

— Jeff Bezos (@JeffBezos) September 13, 2018

Fonların Day 1 ismini almasının sebebi ise Bezos’un “ilk günkü bakış açısını korumak” felsefesiyle uyuşması.

Yardım derneklerine bağışta bulunmak ve hayata elverişsiz koşullarda başlayan çocukların eğitimi için ücretsiz okullar kurmak, gerçekten yararlı ve güzel adımlar. Ancak uzun süredir sadece bireyler tarafından atılan bu adımlar, daha sistematik problemlerin ortaya çıkardığı sonuçları çözmeye yarıyor.

Hatırlarsanız TechCrunch Disrupt SF 2018′de Priscilla Chan, Chan Zuckerberg Initiative’a dair detayları paylaşırken evsizlerin yaşadığı problemin barınmaktan daha fazlası olduğuna dikkat çekmişti. Evsizler için sorunların tespit edildikten sonra doğru yardımı bulmanın elzem olduğunu belirten Chan, konuşmasında sık sık var olan sistemin yeniden düzenlemesi gerektiğini de vurgulamıştı.

Görünen o ki; Bezos da attığı bu adımla tıpkı Chan-Zuckerberg and Gates Foundations gibi kendi üzerine düşeni yapmaya çalışıyor. Ancak bu motivasyonun ardında eski Amazon çalışanı Vickie Shannon Allen‘ın iş yerinde gerçekleşen bir kaza sonrasında işinden olması ve sonucunda evsiz kalması yatıyor olabilir.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Avrupa, inovasyon trenini kaçırıyor mu?

Almanya'nın Köln kentinde 12-13 Eylül'de süren DMEXCO 2018‘de, dijital pazarlamadan, gelişmekte olan teknolojilere, müşteri deneyiminden, “telif hakkı” yasasına kadar geniş...

Kapat