Japan Display, 4K çözünürlük destekli 10 inç’lik paneller hazırlıyor

0
18

10 inç ekranda 4K çözünürlük desteği sunan paneller hazırlanıyor.

4dsdsa

Japan Display, geçtiğimiz sene Ekim ayı içerisinde 4K (3840 x 2160 piksel) çözünürlük desteği sunan, 12 inç boyutundaki panelin tanıtımını gerçekleştirmişti. Bu aşamadan sonra ekranı daha ufak tutarak, çözünürlüğün sabit kalması ve enerji tüketiminin daha düşük seviyelere çekilmesi adına çalışmalar gerçekleştirmeye başlayan firma, son olarak kısa bir süre önce 10 inç boyutunda yine aynı çözünürlükte görüntüler oluşturabilen paneli hazırladı.

Tasarlanan bu 10 inç ekranın piksel yoğunluğu 438 PPI olarak belirtiliyor. Az önce de belirttiğimiz gibi enerji tüketimi konusunda da önemli optimizasyonların gerçekleştirildiği belirtiliyor. Normal şartlarda görüntü aktarımında çözünürlüğün üst seviyede olmasından dolayı enerji tüketimi hat safhaya çıkıyor. Fakat belirtilenlere göre Japan Display’in hazırladığı yeni 4K panel, 2560 x 1600 piksel çözünürlükte görüntüler oluşturabilen ekranlarla güç tüketimi hususunda benzer sonuçlar veriyor.

LTPS tekniğinin kullanılarak hazırlanan panel, tahmin edebileceğiniz üzere tabletlerde kullanılmak için tasarlanmış ve dolayısıyla güç tüketimi çok önemli bir unsur. Böylece tabletlerde batarya kapasitesi aynı seviyede tutularak, 4K çözünürlükte görüntüler oluşturabilen panelleri kullanmak üreticiler açısından mümkün hale gelecek gibi görünüyor.

Önümüzdeki yıl içerisinde bu sistem kullanılarak hazırlanan 4K ekranlı tabletlerin pazara sunulacağı da belirtilenler arasında.