IPHaber

Telekom


İşyerlerinde sosyal ağ: Yasaklanmalı mı, serbest mi olmalı?

Mayıs 20, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

İş yerlerinde sosyal ağ kullanımına izin verilip verilmediğini yönelik İngiltere’de yapılan geniş çaplı bir çalışmaya göre firmaların yaklaşık yarısı çalışanlarının iş yerinde sosyal ağ sitelerine giriş yapmasına izin vermiyor.

İşyerlerinde sosyal ağ: Yasaklanmalı mı, serbest mi olmalı? facebook ban 550×287

Pazar araştırma firmalarından Lewis Communications ve HCL Technologies tarafından, 2500’ü aşkın firma baz alınarak hazırlanan rapora baktığımızda, bu firmaların %48’inin, başını Facebook ve Twitter’ın çektiği çeşitli sosyal ağ platformlarının kullanımını yasakladığını görüyoruz.

Bu ve benzeri yasaklamaların temelinde yatan 2 ana sebep mevcut. Bunların biri çalışanlarının şirketle ilgili kötü düşüncelerini vs. paylaşılmasının istenmemesi. Gördüğümüz gibi hayli çürük bir gerekçe. Neticede günün 24 saatini iş başında geçirmiyor kimse. Bırakın İngiltere’yi Çin’de bile işçiler bu kadar çalıştırılmıyor. Haliyle şikayet etmek isteyen zaten her türlü eder. Kaldı ki akıllı telefonları üzerinden çalışma saatleri dahilinde de eder.

İkinci sebepse tahmin edeceğimiz üzere bu tür oluşumlarda geçirilen zamanın çalışma performansını ve verimliliği düşürdüğüne inanılması. Kısmen de olsa haklı bir gerekçe olarak kabul edilebilir bu bizce de. Ama beri yandan yine bu tür yasakların bir bütün olarak ele alındığı vakit, çalışanı mutlu etmediği de muhakkak. Ki bildiğimiz gibi en nihayetinde ‘arazi olmak’ isteyen çalışan, dilerse binbir türlü yol bulur rahatlıkla. Yani ne yalan söyleyelim sosyal ağ platformlarını yasaklamakla performansın arttırılacağına inanmıyoruz açıkçası. Bununla beraber zaten gerçekten çalışmak isteyen kişiye sosyal ağlar olsun diğer türlü siteler olsun hiçbir şekilde engel olmaz. Bilakis şirketin bu özgür politikası uzun vadede çalışan sadakati olarak geri döner kendilerine. Yani özetle dememiz o ki, iş yasaklamakta değil; düzgün karakterli ve herşeyden de önce işini seven çalışanları istihdam etmekte bizce.

Alıntı:PCLABS

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Tablet'lere kamera ve telefon bağlanabilecek!

Android işletim sistemini kullanan tablet bilgisayarlara artık kamera ve telefon bağlanabilecek. Tablet bilgisayarlarına Android'in '3.1 Honeycomb' yeni versiyonunu yükleyen kullanıcılar,...

Kapat