IPHaber

Telekom


IPv6'ya geçişte son 9 gün

Ocak 26, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

IPv4 adresleri beklenenden daha hızlı tükeniyor. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında son IPv4 adresinin alınmasına 100 gün kaldığı söylenmişti ve 100 gün o zaman için daha uzun bir süre gibi görünüyordu. Fakat aradan geçen zamanda IP adreslerine gösterilen ilgi de artınca tahminler de yanılmış oldu. Şu anda boşta sadece 33 milyon adet IP adresi kalmış durumda. Bu rakam tüm IPv4 adreslerinin %2’sine denk geliyor.

Üstelik IP adreslerinin dağıtılması bu hızda devam edecek olursa kalan IP adresleri sadece 9 gün sonra tamamen tükenmiş olacak. Peki IP adreslerinin tükenmesi ile oluşacak kaosun çaresi ne olacak? IPv4’ün yeni nesil sisteme, yani IPv6’ya geçilmesi bu konuda şu andaki en önemli adım. IPv6 ile ilgili ilk çalışmalar 1981 yılında başlamış, 1998 yılında tamamlanmıştı. Bugüne kadar IPv6’ya geçiş konusunda beklenenden çok daha yavaş ilerleyen çalışmalar, IPv4 adreslerinin tükenmesi ile artık zorunluluk haline gelmiş olacak.

veteknoloji

Tagged ,

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Fizy.com'un Turkcell'e Satılması Çok Yakın!

Site içeriğinde yayınlanan müzik eserlerinin telif haklarıyla ilgili yaşanan problem nedeniyle bttarafından yapılan başvuru doğrultusunda Fizy.com'a erişimin engellenmişti. Müyap'ın talep...

Kapat