IPHaber
Son Yazılar

ISP


IPv6, 6 Haziran 2012’de Başlıyor

Ocak 22, 2012 by admin in ISP, Telekom with 0 Comments

6 haziran 2012 önemli bir tarih. Çünkü 11 büyük servis sağlayıcı, üretici ve web sitesi tarafından ilk ticari operasyon başlatılacak ve AT&T, KDDI, Facebook, Google ve Microsoft gibi firmalar yeni teknolojiye geçecekler[1].

8 haziran 2011’de yapılan başarılı test gibi[2][3], bu geçiş operasyonu da, Internet Society[4] tarafından organize ediliyor.

IPv6, yeni nesil internet protokolü olarak geliştirildi ve 340 trilyon kere trilyon adresi içeriyor. Bu da milyarlarca insanın bağlandığı internetin büyümesinin önündeki engellerin kalkması anlamına geliyor. Çünkü mevcut protokol olan IPv4 ile 4 milyar IP adresi sağlanabiliyor. Bu nedenle de son 20 yılın arkasından, yolun sonuna gelindiğini gösteriyor[5].

Internet Society Internet teknolojileri Başkanı Leslie Daigle konuyla ilgili olarak şunları söyledi :

Farklı endüstrilerden önemli firmalar World IPv6 açılışına katılmak için önemli başvurular yaptılar. Bu da IPv6’nın artık bir laboratuar denemesi olmadığını gösteriyor. Internetin gelişmesi yolunda önemli bir adım atıyoruz.

dedi. Açılışa katılan ISS’lerin kullanıcıları, katılımcı web sitelerini IPv6 ile geziyor olacaklar. Açılışa katılan ISS’ler şunlar :

– AT&T
– Comcast
– Free Telecom
– Internode
– KDDI
– Time Warner Cable
– XS4ALL

Açılışta yer alan ekipman üreticileri de şunlar;

– Cisco
– D-Link

Yine açılışa katılmayı taahhüt eden Web siteleri ise;

Facebook (www.facebook.com)
Google (www.google.com)
Microsoft Bing (www.bing.com)
Yahoo! (www.yahoo.com)

şeklinde sıralanıyor. Ayrıca içerik dağıtım network sağlayıcıları (bulut sağlayıcıları) olan Akamai ve Limelight’ın, müşterileri de dolaylı yoldan bu listeye katılmış olacaklar.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat