IPHaber

Genel


IPTV'ye özel şirketler talip oluyor…

Mayıs 6, 2008 by admin in Genel with 0 Comments

Türk Telekom’un tekelinde olan sabit hat şehiriçi telefon hizmetlerinin başka şirketlerce verilmesine imkan sağlayan kararının üzerinden tam yedi ay geçti.

Ancak, sektörde beklenen ‘fiyat rekabeti’ bir türlü gerçekleşemedi. Sabancı Telekom gibi devlerin pazardan çekildiği bu dönemde hâlâ kar elde edebileceğine inanan birkaç operatör ise en azından yerel ağının hizmete açılmasını istiyor. Böylece abonelere, internet TV gibi imkanları ulaştırabileceklerini belirten Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (Telkoder) Başkanı Yusuf Ata Arıak, yenilikleri müşterilere ulaştıramamaktan yakınıyor.

Şehirlerarası ve milletlerarası görüşmelerin özel sektöre açılmasının ardından haberleşmede ‘reform’ niteliğinde bir adım atılmış ve Telekomünikasyon Kurumu, şehir içi telefon hizmetlerini alternatif operatörlere açmıştı.


Temmuz 2007′de alınan karar UMTH’cıları umutlandırmış ve ‘pazarda asıl rekabet şimdi başlıyor’ yorumlarına neden olmuştu. Fakat gerekli düzenlemenin halen yapılmaması, şirketleri kara kara düşündürüyor. Kendilerine haksızlık yapıldığını düşünen alternatif operatörler şimdilerde farklı arayışlar peşinde. Telkoder Başkanı Yusuf Ata Arıak, sektörün çıkmazın eşiğine geldiğini vurgu yaparak, en azından yeni hizmetlerin rekabete açılmasını istiyor. ADSL üzerinden televizyon ve ses hizmeti vermek istediklerini aktaran Arıak, “Şehir içini vermek istemiyorlar. Bari en azından yerel ağı paylaşıma açsınlar. Çünkü bakır kabloyu kullanırsak Wimax ve genişbant erişimi sağlayabiliriz.” görüşünde. Arıak, “Eğer ADSL sektörde gerçekten rekabet olsaydı bugün TTNet değil, alternatif operatörlerin 4 milyon müşterisi olabilirdi.” diyor ve ekliyor: “Hep birlikte başa dönüp bir noktayı çok iyi anlamamız gerekiyor. Telekom sektöründe siyasi iktidarın çok kararlı davranması gerekiyor. Ama önümüze Türk Telekom’u takıyorlar, biz onların arkasından gidiyoruz.”

Türkiye, geniş bantta sınıfta kaldı

Telkoder Başkanı tüm bunların yanında genişbant pazarında yaşanan sorunlara da değiniyor. Bugün Avrupa’da yüzde 20 yaygınlık oranına ulaşan genişbant internet erişiminde Türkiye’nin sınıfta kaldığını anlatıyor. Türk kullanıcıların sadece yüzde 5′i, DSL üzerinden sağlanan genişbant teknolojilerinden yararlanıyor. Kablo, fiber ve diğer erişim teknolojilerinin kullanım oranları ise yüzde 0. Türkiye’de halen konuya ilişkin bir yasal düzenleme yapılmazken, ortaya çıkan tablonun Avrupa’daki imajı olumsuz etkileyeceği görüşünü dile getiriyor. Yusuf Ata Arıak, ECTA tarafından yılda iki kez yayımlanan ve Avrupa’da genişbant kullanımı ile rekabeti inceleyen raporunun sonuçlarını dikkat çekici buluyor. Araştırma, Avrupa’da, rekabetin ana kaynağına ‘yerel ağın paylaşıma açılmasına’ yönelik ciddi bir tehdit olduğunu da gösteriyor. Bu tehdit, yerleşik operatörlerin yeni nesil fiber erişim hatlarının ayrıştırılması konusunda erteleme talep etmelerinden kaynaklanıyor. Yerleşik operatörler, rakip yeni işletmecilerin, mevcut şebekeleri kendilerine ait olacak şekilde kiralayabilmelerinin geciktirilmesini talep ediyor. Bu erteleme gerçekleşirse, ileride Avrupa genelinde genişbant hatların yüzde 80′inin yerleşik operatörler tarafından kontrol edilmesi söz konusu olacak. Bu imkan karşısında Avrupa alarma geçerken, alternatif operatörlerin, genişbant pazarından sadece yüzde 3 pay aldığı Türkiye’de bir ilerleme kaydedilmesi bekliyor.

Tagged , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.