IPTV'mi? Media Center mı?

0
39

Elbette ikisi için aynı şey değil diyebiliyoruz. Fakat IPTV’nin katma değerlerini düşündüğümüzde bu sistemin XMBC olarak da bilinen Media Center ürünlerinden farkı olukça fazla. Zira IPTV sisteminin bize verdiklerini konuşursak, yüksek kalitede televizyon yayını (HD), müzik yayını, istediğimiz anda vizyon filmlerini izleyebilme, ekranda görebileceğiniz herhangi bir materyali satın alma imkanı, online oyunlar, ip telefon hizmetleri…

Türkiye gerçeklerini düşünerek az önce bahsi geçen bir sürü faydayı kullanabilmem için ya hızlı bir internet gerekecek, VDSL2’nin gelmesi bu işi kolaylaştıracak gibi görünsede fiyatının bir hayli yüksek oluşu bu işin kimlere hitap edeceğinin bir göstergesi oluyor. Ya da bu hizmetleri sunabilecek üst seviyede bir sitede-konutta oturuyor olmanız gerekecek, aynı cümleyi tekrarlamıyorum kısaca “Cash konuşur”(!) Ayrıca bu farklılıklardan yararlanmak için hızlı internet dışında IPTV servis sağlayıcının paketlerine ödenecek ücretleri de göz önünde bulundurmalısınız.

Yayıncılar için çok güzel bir platform olacağını söylemeye gerek yok, izleyiş algılarınıza göre belirlenecek kişiye özel reklamlar ile daha fazla kar elde edecekleri kesin. Türkiye nüfusunu ve televizyon alışkanlıklarımızı-bağımlılığımızı düşünürsek ortaya çok güzel bir tablo çıkıyor.

Servis sağlayıcılar için ayrı bir parantez açmayı gerek gördüm, zira bu işin odak noktası burası. Malumunuz mevcut internet servis sağlayıcılarımız (ISS) telekomda liberizasyon (serbestlik) sonrasında lisanslara saldırmaları ve bu işten para kazanabilecekleri düşüncesi hüsranla sonuçlanmıştır. Türk Telekom’un satışı ile birlikte rekabet edilemez duruma gelmesi, bu onları birer birer kepenkleri indirmeye itti. Aynı senaryonun IPTV için konuşulduğunu bilmenizi isteriz. Zira internet pazarına hakim konumda olan Türk Telekom IPTV konusunda çalışmalar yaptığını ve altyapı iyileştirmelerine hız verdiğini her basın toplantısında dile getiriyor. Hatta bu konuda SeaChange firması ile anlaşmış durumda. Servis Sağlayıcılar bu durumda geniş bandta hizmet vermek yerine daha lokal çözümleri ve projeleri hedefler duruma gelebilir. Şimdilik bunun bir öngörü olduğunu kabul etmeliyiz ve pazarın neleri getireceğini hep birlikte göreceğiz.

IPTV yayınlarını izlemek için SetTopBox(STB) dediğimiz kutular gerekiyor, evimizde ne işe yaradığını bilmediğimiz bir yabancı daha geliyor. Modem, Access Point, VoIP Gateway derken bunun içinde prizinizde yer ayırmalısınız. Yalnız bu konuda bütün bu ürünleri birleştirerek komple çözüm üretenler de yok değil. Airties yerli STB üreticilerinden birisi, Rusya’da ilk olarak pazara sürülmüş deniyor. Fakat ne kullananı gördük ne performansını! Zira Platform ya da IPTV servis sağlayıcı olmadan kutu tek başına hiçbir işe yaramıyor.

Şimdi birde olaya Media Center tarafından bakmalıyız, Çünkü yakın tarihte bu işin uygulanabilirliği zor. Media Center dediğimizde televizyonumuza takılan basit bir kutu akla ilk gelen. Fakat bu kutunun çalışabilmesi için yine bir yayıncıya ihtiyacımız olacak. Bu yayıncı çalışma odamızda bulunan belki de günün 24 saat açık durarak internetten film-muzik indirmek gibi görevler edinen bilgisayarımız. Media Center’in çalışması için bir yazılım gerekiyor, bunlar Microsoft ve Linux gibi platformlar için hazır olarak üretilmiş ve desteklenen yazılımlar. Hatta bazı yazılımlarda online TV izleme imkanı da sunulmuş, ne yazıkki bunların içerisinde Türkçe yayın yok.

Media yayıncısına dönüştürdüğümüz bilgisayarımızdaki içeriği televizyonumuza bağladığımız kutuyla paylaşıyoruz. Film izleyebilirsiniz, chat yapabilirsiniz, müzik dinleyebilirsiniz. Bu uygulamaları çalıştırırken internet hızınız hiç önemli değil, nedeni bilgisayarınızdaki hazır içeriği kullanıyor olmanız.

Televizyonunuza bağladığınız kutu ise her yerde bulabileceğiniz cinsten, linksys ve kiss marka ürünler mevcut. Hatta eski konsol XBOX’ın üzerine kuracağınız linux işletim sistemi ile amaçlarınıza yönelik ev işi ucuz çözüm haline getirirsiniz.

Ben herşeyi laptopdan yapanlardan diyenlerdenseniz, size bir şey demiyorum:)

Mevcut durumdaki sistemleri naçizane paylaşmak istedim, size bu konuda fikir verebildiysem ne mutlu.

Yorumlarınızı beklerim, ben buralarda olucam.

Aykut SAĞLAM
aykutsaglam@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.