IPHaber

Genel


iPhone çökertmek için 15 satırlık kod yeterli

Eylül 17, 2018 by admin in Genel with 0 Comments

Her geçen gün güvenlik açıkları ile dolu olan mobil cihazlarımızı etkileyebilecek pek çok yeni hata bulunuyor. Bugün ise Sabri Haddouche adındaki bir güvenlik araştırmacısı iPhone‘unuzun çökmesi ve zorla başlatılması için yeni bir yöntem keşfettiğini Twitter üzerinden açıkladı.

Sabri Haddouche’nin keşfettiği yöntem ile sadece 15 satırlık bir kod kullanarak iPhone veya iPad’inizi çökertmek ve yeniden başlamaya zorlamak mümkün. Atılan Tweet’te Sabri Haddouche’nin keşfettiği kod dizisinin linkini bulabilirsiniz. Fakat bu linke tıkladığınızda iPhone veye iPad‘inizin çökeceğini ve yeniden başlayacağını da belirtelim.

How to force restart any iOS device with just CSS? 💣

Source: https://t.co/Ib6dBDUOhn

IF YOU WANT TO TRY (DON’T BLAME ME IF YOU CLICK) : https://t.co/4Ql8uDYvY3

— Sabri (@pwnsdx) September 15, 2018

Veri hırsızlığı için kullanılamıyor

Techcrunch‘a konuyla ilgili açıklamalar da yapan Sabri Haddouche, keşfettiği kodun iOS tabanlı ve HTML render’layan tüm cihazları etkileyebileceğini belirtti. iPhone’unuzun çökmesi ve yeniden başlaması oldukça sinir bozucu olsa da bu kod dizisinin cihazınıza çok fazla zarar veremeyeceğini de belirtelim.

Keşfedilen kod sadece Safari‘nin WebKit render moturunu bozuyor ve bu sayede cihazın çökmesine neden oluyor. Bu kodun herhangi bir hırsızlığı için kullanılması ise mümkün değil. Tabii ki Apple’ın bu açık için bir güncelleme yayınlayacağını söylemek sürpriz olmayacaktır.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
1907 Fenerbahçe Derneği, MEF Üniversitesi ve HYPE Sports Innovation’dan iş birliği

1907 Fenerbahçe Derneği ve MEF Üniversitesi, dünyanın en büyük küresel spor inovasyonu ekosistemlerinden biri olan HYPE Sports Innovation ile önemli...

Kapat