IPHaber

Güvenlik


İnternette Politik İçerik Sansürü Artıyor

Google, her altı ayda bir yayınladığı Şeffaflık Raporu’nun 2012 Temmuz-Aralık dönemi ile ilgili verileri açıkladı. Rapordan ilginç detaylar haberimizde.
Google, ilk olarak 2010 yılında yayınladığı “Transparency Report” yaniŞeffaflık Raporu’nu 2012 yılının ikinci yarısı için yayınladı. Yedinci kezyayınlanana raporda Google’dan kaldırılmasını talep edilen içerikler yer alıyor.

Yayınlanan rapora göre Google, Temmuz-Aralık 2012 tarihlerinde24.179 içeriğin kaldırılması için hükümetlerden 2285 talep almış ve bu sayı 2012’in ilk yarısına ait 18.070 içerik için yapılan 1811 talepe göre%25 artış göstermiş.

Ülkemizden Yapılan Talepler

Google, bu raporu yayınlarken son zamanlarda tüm dünyada özelliklepolitik içeriklerin kaldırılmasına yönelik taleplerin bir hayli artış gösterdiğine dikkat çekip, hükümeti eleştiren birçok blog gönderisininkaldırılmasına yönelik mahkeme emirleri aldıklarını belirtmiş.

Buradan ulaşabileceğiniz bu raporda ilk etapta Brezilya’da yaşanan artış dikkat çekiyor. Günde ortalam 3.5 mahkeme emri çıkan Brezilya’da 6 aylık süreçte 697 içerik kaldırma talepi gelmiş. Yılın ilk yarısında 191 olan talepteki bu artışın seçimlerle ilgili olduğu göze çarpıyor.

Türkiye’de Durum Nasıl?

Rapora göre Türkiye ilk olarak 20 ülkenin girişimde bulunduğu”Müslümanların Masumiyeti” adlı filme ait klipler içeren YouTubevideolarında göze çarpıyor. Avustralya, Bangladeş, Brezilya, Brune, Cibuti, Mısır, Hindistan, Endonezya, İran, Ürdün, Lübnan, Maldivler, Malezya, Pakistan, Rusya, Suudi Arabistan, Singapur, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD’nin girişimde bulunduğu bu videolar içinAvustralya, Mısır ve ABD videoların Google’ın Topluluk Kuralları’nı ihlal edip etmediğinin araştırılmasını talep ederken diğer 17 ülke ise videolarınkaldırılmasını talep etmiş. İncelemeler sonuc videoların Topluluk Kuralları’nı ihlal etmediğine karar veren Google, bu videoların Endonezya, Hindistan, Ürdün, Malezya, Rusya, Suudi Arabistan, Singapur ve Türkiye’den görüntülenmesini kısıtlayıp, Mısır ve Libya’da geçiçi olarak kısıtlamaya gitmiş.

Türkiye’den yapılan taleplerin nedene göre dağılımı

Bu videolar harici Türkiye raporda Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’nun Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından 63 YouTube videosu ve 22 Blogger yayının kaldırılması talepiyle de yer alıyor. Bu gönderilerin Atatürk’ü, devleti veya ulusal kimlik ve değerlerieleştirdiği iddiasıyla ortadan kaldırılması için 17 talep alan Google, videoların %52’sini Türkiye için kısıtlarken, Blogger gönderileri için herhangi bir yaptırımda bulunmamış.

Ayrıca bu 6 aylık süreçte üşlemizden telif hakkı ihlalinde bulunan web siteleriyle ilgili 8119 arama sonucunun kaldırılması için 16 talepte bulunulmuş ve Google bu sonuçların 6851’ini kaldırmış.

Tüm bu taleplerin dışında Google’ın Blogger hizmetinin 1 Mart 2011’de ülkemizde engellendiğini de hatırlatalım.

Önceki yazıyı okuyun:
Her şey burada başlamıştı!

Microsoft: Her şey burada başlamıştı... Microsoft tarihinin ilk satırları bu binada yazılmıştı. Ve şimdi aynı binada bir şeyler oluyor! Bill Gates ve Paul Allen, 1975 yılında adını Microsoft koydukları ufak bir firma ile yola çıktılar. New Mexico'nun, pek debilinmeyen Albuquerque kısmının, "Route 66" bölümünde yer alan Sundowner isimli Motel...

Kapat