IPHaber

Telekom


“İnternette ortak altyapı şart”!

Mart 19, 2012 by admin in Telekom with 0 Comments

Turkcell Superonline, 2023 vizyonunda yer alan 14 milyon haneye 1000 Mbps internet hedefi için kamu ve özel sektörün işbirliği yapmasını, ortak altyapı kullanmasını, tek fiyat uygulanması ve altyapı işletme ihalesi açılması gibi önerilerde bulundu.

Turkcell Superonline’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de dünya ile aynı anda fiber internet çağını başlatan Turkcell Superonline’ın, telekomünikasyon sektörünün önde gelen isimlerini bir araya getiren Telkoder 6. Telekomünikasyon Zirvesi’nde Türkiye’nin 2023 vizyonunda yer alan ”14 milyon haneye 1000 Mbps hızında internet” hedefine ulaşılmasını sağlayacak bir modeli açıkladı.

Fiber yayılım stratejilerini Türkiye’nin 2023 vizyonuna paralel olarak belirleyen Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, kamu ile özel sektör işbirliği üzerine kurulu bir model önerisinde bulunarak, ”Turkcell Superonline’ın özünde ortak altyapı kullanımı olan model önerisine göre, öncelikle erişim şebekesi için bölgesel bazda en az iki omurga/altyapı firmasına ihtiyaç var. Bu firmalar sadece toptan erişimi yönetecekler ve yatırım zorunlulukları olacak. Yerel yönetimlerde bu modelde paydaş olarak yer alacaklar” dedi.

Modelde, ayrıca öncelikle şebeke oluşturma maliyet ve imalat tipleri için ülke çapında tek fiyat kurgusu Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yayımlayacağı birim fiyatlar ile belirlenmesi öneriliyor. Daha sonra ilçeler diğer sosyo-ekonomik kriterlere göre sıralanıyor ve skorlama yaklaşımı tespit ediliyor. Yatırım maliyetlerinin de dikkate alındığı bu çalışma ile yatırımın geri dönüşü sıralaması oluşturuluyor. Yatırımın geri dönüşü hızlı olan ve olmayan ilçelerin birlikte gruplanmasıyla gelişmiş yöreler ve gelişmekte olan yöreler arasında yatırım eşitliği sağlanıyor.

Tek yatırımcının iki ihaleyi birden alamayacağı, en az 2 adet 30’ar yıllık ”Altyapı İşletme” ihalesi kurgulanıyor. Her ihaleyi Evrensel Hizmet Fonu’ndan en az yatırım bedeli talep eden kazanıyor. Böylece en az iki farklı omurga kurgulanıyor.

Bu yöntemle ilgili fiber yatırımlarının doğru şekilde yapıldığında ülkenin büyümesine katkı sağlayacağını ve dijital uçurumu kapatacağını belirten Erkan, ”Yatırımların sürekliliği için mevcut Geçiş Hakkı Yönetmeliği düzenlenmeli. Mevcut durumda yeni nesil erişim şebekesi yaygınlığını kısıtlamaktadır ve alternatif işletmeciler tüm riski üstlenmektedir. Dijital uçurumun ortadan kalkması için ekonomik açıdan yüksek getirili bölgelerle kısıtlı getiriye sahip bölgelerin benzer yatırım koşullarına ulaşmasının sağlanması ve yaygınlığın artırılması gerekmektedir” ifadesini kullandı.

Fiber yayılım stratejilerini Türkiye’nin 2023 vizyonunda yer alan ”14 milyon haneye 1000 Mbps hızında internet” hedefine paralel olarak belirleyen Turkcell Superonline’ın, fiber yatırımları ile Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaşmasına bir adım daha yaklaştırıyor.

Turkcell Superonline kendi kurduğu ve 75 ile değen 30 bin kilometrelik fiber optik altyapısı üzerinden 10 ilde 1 milyonun üzerinde haneye 1000 Mbps hızında fiber internet götürüyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Doğuş Grubu euro.message’ın azınlık hissesini satın aldı

Türkiye’nin önde gelen izinli pazarlama servislerinden olan euro.message‘ın çoğunluk hisselerinin dünyanın önde gelen analitik ve pazarlama servisleri şirketi Experian tarafından...

Kapat