IPHaber

Genel


İnternette kimlik avı gittikçe yaygınlaşıyor

Temmuz 16, 2014 by admin in Genel with 0 Comments

By Interpromedya Haber Merkezi

Bilindiği üzere internet üzerinden kullanıcıları kandırmanın en kolay yollarından biridir kimlik avı. Kaspersky Lab’in verilerine göre geçen yıla göre de bu yıl bu vakalarda yüzde 18’e yakın artış var.

2014 yılında kimlik avcılığı %17,5 arttı

Kaspersky Lab, şirketin kimlik avcılığı önleme veritabanına her ay kaç adet yeni kimlik avcılığı joker kartı geldiğini hesapladı. Bu hesaplamalara göre 2013 yılında her ay ortalama 96.609 adet yeni kimlik avcılığı joker kartı eklenmişken, bu rakam 2014 yılından itibaren hayli arttı. Bu yıl %17,5 oranında artışla aylık ortalama rakam 113.500 olarak saptandı. Sadece daha fazla sahte bağlantı görmekle kalınmıyor, keza bu bağlantıların süratle geçersiz hale getirildiğini de tanık olunuyor. Bu kısa kullanım ömrü, kimlik avcılığı önleme programları için işini daha da zor hale getiriyor.

Kaspersky Lab Web İçeriği Analisti Nadezhda Demidova konuyla ilgili, “Kimlik avcılığı İnternet kullanıcılarını kişisel ve finansal bilgilerini vermeleri için kandırmanın en kolay yollarından. Saldırganlar her dakika yeni kimlik avcılığı bağlantıları oluşturmakta ve artık bu kimlik avcılığı siteleri tipik olarak sadece birkaç saat çalışmakta. Bu strateji sitenin itibarını kaybetmesini ve güvenlik şirketleri tarafından oluşturulan kimlik avcılığı önleme veri tabanlarına girmesini önlüyor. Bu nedenle kimlik avcılığı önleme ürünleri geliştirme oyununun kuralları da değişti: artık veritabanında depolanan kimlik avcılığı wildcard’ları arasındaki bağlantıları dikkatlice izlememiz gerekiyor. Dayanıksız zararlı yazılımlarla çalıştığımız için her güncellemeye hızlı bir tepki kritik önem taşıyor.” dedi.

Source: BTHABER

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
SGK’dan kimlik doğrulama projesi

By Interpromedya Haber Merkezi Sosyal Güvenlik Kurumu Biyometrik Kimlik Doğrulama Projesi, üniversite hastanelerinin tümünü kapsayacak şekilde genişliyor. Hâlihazırda tüm özel...

Kapat