IPHaber

Sosyal Network


İnternette alan adı krizi!

Mart 20, 2013 by admin in Sosyal Network

Yeni Papa için alan adı krizi…

Alan adları konusunda yıllardır yaşanan pek çok ufak krize, şimdi bir yenisi daha eklendi!

20130320101723_alanadi
Teknoloji artık çok alakasız gibi gözüken iş ve mecra alanlarını bile derinden etkiliyor. Bu duruma verilecek çok farklı bir örnek: 13 Mart günü 266. Papa olarak seçilen Pope Francis adına hazırlacak web sitesinde kullanılacak olası alan adlarının anında tükenmesi.

Francis, Twitter kullanacak kadar teknoloji ile yakın olduğunu kısa süre içerisinde göstermişti. Fakat Vatikan, yeni Papa için kullanılacak olası alan adlarını almakta geç kaldı zira “names.co.uk” isimli bir siteye göre, Francis Papa seçildikten kısa süre sonra popefrancisi.com, popefrancis.org ve popefrancis.fr gibi 600’den fazla alan adı anında başka kullanıcılar tarafındanalındı.

Names.co.uk’nin pazarlama müdürü koltuğunda oturan Stephen Ewart, konu hakkında şöyle konuştu; “Böyle büyük ve önemli bir adımın göz göre göre atılmamasını şaşırtıcı buluyorum. Katolik Kilisesi daha önce konu hakkında çok daha dikkatli davranmış ve çok geç olmadan “.catholic” isimli domain adresini 180.000 dolar karşılığında satın almıştı.”

Florida’lı bir işletme olan eRealEstate.com popefrancis.co.uk, popefrancis.de, popefrancis.be, popefrank.tv, popefrank.net, popefrancis.tv, popefrancissouvenirs.com ve popefrancisinfo.com gibi alan adlarını şimdiden almış bulunuyor. Firmanın CEO’su olan Richard Schwartz ise yaptığı bir açıklamasında önceden aldıkları tüm alan adlarını Vatikan dilediği taktirde kendilerinden hiçbir ücret talep etmeden vereceklerini söyledi

Önceki yazıyı okuyun:
Microsoft’a rüşvet soruşturması

ABD hükümeti, yazılım devi Microsoft hakkında ‘rüşvet soruşturması’ başlattı. Şirket, Çin’in de aralarında bulunduğu yabancı ülkelerden rüşvet almakla suçlanıyor. ABD...

Kapat