IPHaber

Genel


İnternetini kendin hesapla!

Mart 27, 2013 by admin in Genel

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), tüketicilerin, kendi kullanım alışkanlıkları doğrultusunda internet üzerinden ne kadar veri kullandıklarını tahmin etmelerine yardımcı olmak için ”Veri Kullanım Hesaplayıcı” hizmeti vermeye başladı.
20121224032224_internet

İnternet kullanımı hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Birçok tüketici farklı cihazlar ve farklı amaçlarla internettenfaydalanırken, kotasına dikkat etmeyen tüketiciler, ay sonunda sürpriz faturalarla karşılaşabiliyor.

BTK, bu ve benzer nedenlerle tüketicilerin mağduriyetini önlemek için yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. BTK’nın internet sayfasında yer alan Veri Kullanım Hesaplayıcı sayesinde, tüketiciler, aylık ya da günlük görüntüledikleri sayfa sayısını, gönderdikleri e-posta adedini, izledikleri toplam video ve dinledikleri müzik süresini, yüklediği sosyal medya içerikleri, oyun oynadıkları zamanı ve diğer kullanımlarını girerek, ne kadar veri kullandıklarını hesaplayabilecek.

Kendi alışkanlıklarına ilişkin veri kullanım miktarını belirleyen tüketiciler, buna göre kota seçebilecek ya da kotalarını aşıp aşmadıklarını tahmin edebilecek.

BTK, Veri Kullanım Hesaplayıcı’yı bilgi vermek amacıyla hazırladı. Sistemdeki hesaplama kesinlik içermeyip, yaklaşık bir değer ifade edecek. Bu nedenle sistemin fatura doğrulama amacıyla kullanılması mümkün olmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Google’dan bir kurban daha!

Google, Blocked Sites işlevini kapattı. Google, Reader'dan sonra çok kullanılan bir diğer hizmetini daha tarihe gömüyor! Hizmetlerini kapatırken blog'unda bundan bahseden Google, iki sene önce sunduğu bir arama kişiselleştirme işlevini sessizce kullanımdan kaldırdı. İşlevin neden kaldırıldığına dair bir bilgi bulunmuyor. Geçtiğimiz günlerde Reader'ın yolun...

Kapat