İnternete sıkı kontrol geliyor!

0
7

Çin’de yetkililer internete daha sık düzenleme getirmeyi planlıyor. İnternette yanlış söylentileri yayanlara hapis cezası geliyor.

20130912124510_cininternet

Çin’de internette “yanlış bilgi” yayanlara veya sosyal medyada “karalayıcı yorum” yapanlara üç yıl hapis cezası geliyor. China Daily gazetesinin haberine göre “eğer bu yanlış online bilgiler ciddi kamu bozukluğuna” yol açarsa cezalar 10 yıl kadar çıkabilecek.

Eğer “kötüleyici” yorumlar “en az 5 bin inretnet kullanıcısı tarafından görülmüşse ya da 500 veya daha fazla retweet edilmişse ceza gelebilecek.

Yüksek Halk Mahkeme ve Savclığı sözcüsü Sun Jungong yaptığı açıklamada “sosyal düzene veya ulusal çıkarlara ciddi zarar” veren söylenti tacirlerinin “büyük olaylar yaratmak suretiyle kamu düzenini tahrip ettiğini, etnik ve dini çatışmaları teşvik ettiğini” söyledi.

Xinhua haber ajansına göre Jungong “Bazı internet kullanıcıları hassas sosyal konuları kullanarak diğerleri hakkında yanlış söylenti ve yanlış bilgi üretip sosyal düzeni yaralıyor ve kitle hareketlerini teşvik ediyor” dedi.

Devlet medyası yeni kuralları “vakitli” ve “internetin sağlıklı gelişimi” olarak görürken ifade özgürlüğünü savunan gruplar buna tepkili. Önde gelen insan hakları savunucusu Mo Shaoping getirilecek olan bu yeni düzenlemenin ifade özgürlüğüne darbe olacağını savundu.

Çin’de özellikle blog sahipleri bu düzenlemeden sonra geniş çaplı sansürle kaşrılacaklarından korkuyor.