IPHaber

Telekom


İnternet kullanıcılarına ‘unutulma hakkı’

Ocak 27, 2012 by admin in Telekom with 0 Comments

Bundan böyle AB hukukuna yeni bir tabir giriyor: Unutulma hakkı… Avrupa Komisyonu, Facebook gibi sitelere şahsi bilgilerini girenlerin eğer isterlerse gelecekte bu bilgilerin tümünün silindiğinden emin olabilmelerini istiyor.

İnternete fotoğraflarını koyan, başkaları ya da kendi hakkında görüşlerini yazan kişiler, bu tip bilgilerin ileride itibarlarını zedeleyebileceği korkusunu yaşabilliyor. Örneğin artık birçok iş yeri yeni eleman ararken Facebook gibi sitelerden bilgi toplamaya çalışıyor.

KİŞİ HAKKINDAKİ GÖRÜŞLER SİLİNMEYECEK
Avrupa Komisyonu, bilgisayar kullanıcılarının kendi koydukları bilgilerin daimi olarak silinmesini talep etme hakkı olduğunu savunuyor. Ancak bir kişi, blog ya da gazete makalelerinde kendi hakkında eleştirel görüşlere yer veren bilgilerin internetten silinmesini talep etme hakkına sahip değil.

Komisyonun hukuki işlerden sorumlu üyesi Viviane Reding, yasalaşmasını istedikleri bu teklifin internete güveni artıracağını ve dijital pazara katkı sağlayacağını söyledi. Avrupa Komisyonu ayrıca, şayet bilgisayar korsanları bir kullanıcının hesabına girmeyi başarırsa, site işletmecilerinin bunu müşterilerine 24 saat içerisinde bildirmesini istiyor.

İNTERNET ŞİRKETLERİNİ RAHATSIZ ETTİ
Bazı internet şirketleri önerilere kaygıyla tepki verdi. Yeni kuralların getirdiği zorunlulukların işlerini yavaşlatacağını ve büyümelerini engellemesinden korktuklarını dile getirdiler.

Brüksel merkezli komisyon, önerdikleri yasayı çiğneyen internet şirketlerinin yıllık küresel kazançlarının yüzde 2’sine varan oranda para cezasına çarptırılmasını talep ediyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Avea’dan faturasız internet paketi: 500 MB 9 TL

Avea, faturasız hat kullanıcılarına yönelik sunduğu avantajlı internet paketi seçeneklerine bir yenisini daha ekledi. Ön ödemeli hat kullanan Avea’lılar 500...

Kapat