İnternet Haftası başlıyor

0
14

Türkiye’de internetin kullanılmaya başlanmasının 16. yıl dönümü, çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. İnternet Haftası dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül, bilişim alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının, internetin Türkiye’ye gelişinin 16. yıl dönümünü, 6-12 Nisan tarihleri arasında İnternet Haftası olarak kutladığını belirtti.

Akgül, dünyada 1.6 milyar internet kullanıcısı, 630 milyon kayıtlı bilgisayar, 180 milyon alan adı, 224 milyon web, 124 milyar civarında web sayfası, 100 milyon civarında video ve 60 milyon civarında da kişisel web/blog olduğunu tahmin ettiklerini bildirdi.

Türkiye’de yaklaşık 30 milyon kullanıcı, 2,6 milyon bilgisayar, 190 bin ülke içinde, 790 bini de ülke dışında alan adı bulunduğunu belirten Akgül, Türk halkının yüzde 33’ünün interneti düzenli kullandığını, yüzde 65’inin ise hiç internet kullanmadığına dikkati çekti.

Akgül, Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında kullanıcı oranı ve fiyat açısından son sıralarda yer aldığını vurgulayarak, “İnternet ve telekomda, KOBİ’ler ve özel sektör yaşam savaşı veriyor. Bilişim alanında insan gücü açığı ve bu açığı kapatacak öğretim üyesi açığı had safhada. e-Devlet kapısı, 2 yıllık bir gecikmeyle açıldı ama kullanan çok az” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin son 2 yılda bilgi toplumu göstergelerinde gerilediğini öne süren Akgül, Türkiye’nin BM e-Devlet indeksinde 60. sıradan 76. sıraya gerilediğini, Dünya Ekonomik Forumu Bilgi Toplumuna Hazırlık indeksinde de 55. sıradan 61. sıraya düştüğünü belirtti.

Akgül, açıklamasında şunları kaydetti:

“Ülkede internet konusunda bir dağınıklık ve koordinasyonsuzluk söz konusu. Yurttaşlarımızın farkında olmadığı, 2006-2010 kapsayan bir bilgi toplumu stratejisi ve eylem planı var. Bu eylemlerin önemli kısmı başlamamış ya da fazla yol alınmamış durumda. Eylem planını hayata geçirmekle görevli DPT Bilgi Toplumu Dairesi, şu an 10 kişiden az durumda. Ancak ‘internet sansür’ dairesinde 93 kişilik kadro, 33 civarında çalışan var. Bir uydu şirketi olarak kurulan TÜRKSAT, kablo ve e-Devlet kapısı ile görevli. Telekomünikasyon Kurumu, dünyada örneği olmayan şekilde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu oldu.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.