IPHaber

Telekom


İnternet filtresine 3 ay erteleme

Ağustos 6, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, AA muhabirlerine yaptığı açıklamada, İnternet Kurulu’nun Güvenli İnternet Hizmeti’ne ilişkin olarak Türkiye genelinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle geniş çaplı bir toplantı gerçekleştirdiğini anımsattı.

Kurul’un bu görüşmeler sonucunda oluşturduğu raporu, BTK’ya sunduğunu anlatan Özeren, BTK’nın raporun tamamını kabul ettiğini ve Güvenli İnternet Hizmeti’ni bu doğrultuda yeniden düzenlediğini kaydetti.

Hazırlanan taslak düzenlemenin BTK’nın internet sitesinde kamuoyu görüşü alınması için duyurulduğunu ifade eden Özeren, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Yeni taslakta rapordaki önerilerimiz yer aldı. Daha önce ‘aile’, ‘çocuk’ ve ‘yurtiçi’ olarak belirlenen paket seçenekleri tavsiyelerimizin ardından ‘aile’ ve ‘çocuk’ olarak iki paket şeklinde değiştirildi. Metnin net anlaşılır olmasını istedik, bunu da hayata geçirmişler. Kişisel bilgilerin güvenliği taslakta ayrıca yer aldı. Tüketiciler, bu hizmete yönelik tercihlerini çağrı merkezleri ya da internet üzerinden gerçekleştirebilecek. Tüm sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinin taslağa konulması tabii ki mümkün olmadı. İsteyenler 10 gün içerisinde taslağa ilişkin görüş bildirebilir.”

Taslaktaki düzenlemelere uyum sağlayabilmeleri için işletmecilere ek süre tanındığını bildiren Özeren, ”İşletmeciler, yeni taslakta yer alan hizmeti, bu sürede yetiştiremeyeceklerini söylediler. İşletmecilere, buna uygun altyapı oluşturabilmeleri için 3 ay ek süre tanındı” diye konuştu.

Özeren, ”Hizmet kapsamındaki paketleri seçmeyen tüketicilerin IP adresleri üzerinden izlenebilecekleri” endişelerine ilişkin de ”Kişisel bilgilerin güvenliği taslakta da var. Böyle birşeyin olması mümkün değil. Bu tamamen paranoya” değerlendirmesinde bulundu.Serhat Özeren, Güvenli İnternet Hizmeti’nin 22 Kasım 2011’den itibaren yürürlüğe gireceğini belirtti.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Koç.Net'ten sonra sırada Global İletişim var

Vodafone'un Koç.Net'i satın almasıyla birilkte gözler telekomünikasyon alanındaki konsolidasyonlara çevrildi. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de Turkcell SuperOnline'ın Yıldız Holding'in...

Kapat