IPHaber

Telekom


İnternet Erişimlerini Kaydetmeyen İşletmelere Ceza

Temmuz 3, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Toplu erişim sağlayıcı olarak nitelendirilen işletmeler, bağlantılarını kullanan müşterilerin, kişilerin ziyaret ettiği sayfalardan, yaptığı işlemlerden devlet nezlinde sorumlu tutularak 3.000-5.000 TL arasında cezaya çarptırılabiliyorlar.

5651 sayılı yasa gereğince çay bahçeleri, restoranlar, internet kafeler, havaalanları, otobüs şirketleri gibi “Toplu Erişim Sağlayıcı” firmaların, izin belgesi alması ve internete erişen kişilerin kimlik ve erişim bilgilerinin toplanması zorunlu. Kanun ve düzenlemeler gereği, bu bilgilerin en az altı ay saklanması gerekiyor.

İşletme sahipleri internet bağlantılarını kullanan müşterilerinin kimlik bilgilerini elle veya otomatik çözümlerle toplamak ve saklamak zorundalar. Örnek olarak Balyoz davasında önemli yer tutan, davanın fitilini ateşleyen e-postanın atıldığı Şaşkın Çay Bahçesi’nin sahibinin başına gelenleri gösterebiliriz. Çay bahçesi sahibi daha sonra müşterilerinin attığı yasadışı e-posta gerekçesiyle para cezasına çarptırılmıştı.

Ev kullanıcıları da yoldan geçenler ve komşuların kullanmaması için kablosuz ağlarının güvenliğini sağlamakla yükümlüler. Güvenlik önlemi alınmamış bir kablosuz ağ üzerinden yollanan mesajlardan, internet bağlantısının abonesi sorumlu. Lostar Bilgi Güvenliği kurucusu Murat Lostar kullanıcıların çok basit önlemlerle suçlu durumuna düşmekten kurtulabileceklerini anlatıyor. Yapılması gerekenler:

1. İnternet bağlantınızı şifreli hale getirin.

2. Bilgisayarınızdaki antivirüsün güncel olduğuna emin olun.

3. Mutlaka güvenlik duvarı kullanın.

4. Yeni yamaları bilgisayarınıza yükleyin.

5. Şifrelerinizi kimseyle paylaşmayın.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
"İstanbul'a gözümüz gibi bakıyoruz"

Günümüzde teknolojinin insan yaşamına getirdikleri arasında MOBESE adı verilen görüntülü güvenlik sistemleri diğer teknolojik yeniliklerden farkılaşıyor. İşte artık adeta şehirlerle...

Kapat