IPHaber
Son Yazılar

Telekom


Internet altyapısında kavşak Türkiye oluyor

Haziran 20, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de gerçekleştirilen kapsamlı basın toplantısında, Avrupa’nın önde gelen bağımsız toptan data ve kapasite sağlayıcılarından Pantel’in 16 Avrupa ülkesindeki tam 27 bin kilometrelik fiberoptik kablo altyapısının Türkiye’ye uluslararası alanda getirileri anlatıldı.

Türk Telekom Pantel satın alımıyla ses ve veri için artık toplam 160 bin kilometrelik bir fiber altyapısı yönetiyor olacak. Türkiye’yi Ortadoğu’ya bağlayan JADI veri otoyoluyla birlikte, Avrupa ile Ortadoğu Türkiye üzerinden birbirine bağlanmış olacak. Pantel ağının Avrupa üzerinden Amerika kıtasına bağlandığını da ekleyelim.

ALTI YILDA 40 KAT HIZLANDI
Pentel yatırımının getirisi bununla da bitmiyor. Firmanın desteğiyle Türkiye’nin yurtdışı genişbant çıkış kapasitesi de saniyede 1.2 terabite çıkıyor, 2005’te 30 gigabit olan kapasite 6 yılda 40 katına çıkarılmış oluyor. Halen bu rakam 650 gigabit düzeyinde.

Sağlanan kapasite artışıyla yurtdışında barındırılan küçük büyük pek çok siteye ve servise de erişim hızlanacak. Saniyede 1.2 terabit çıkış hızına çıkıldığında, internetin yoğun kullanıldığı zaman dilimlerindeki erişim yavaşlaması da büyük ölçüde ortadan kalkacak.

YAKINSAMANIN ÖNEMİ
Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani, Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt ve Pantel CEO’su Gregg Betz’in katılımıyla Budapeşte’nin en eski sinema salonu olan Urania’da gerçekleşen toplantıda, firmanın adece ses, veri, görüntü ya da içeriği değil telekomünikasyon hizmetlerinin yakınsamasına odaklandığı da vurgulandı.

CEO Kanafani, grup olarak son yıllarda başarılı ulusal ve uluslararası projelere imza attıklarını söyleyerek ‘akıllı büyüme’ stratejilerinin en önemli itici gücünün, yakınsama vizyonu olduğunu söyledi.

Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt da hem Türkiye’de hem de bölgemizde erişim kolaylığı, hız ve kapasite alanlarında kesintisiz bir gelişim için yatırım yapmayı sürdüreceklerini belirti.

Pantel CEO’su Gregg Betz defirmanın bölgede ve Türkiye’de iş ortaklarına hızlı, güvenilir ve esnek çözümler sunma konusunda öncü olduğunu hatırlatarak “Avrupa çapında yaygın, uçtan uca tümüyle yönetilebilir ağımız üzerinden Türk Telekom’a büyük çaplı ve kurumsal müşterilerine limitsiz genişbant sağlama yeteneği kazandırıyoruz” diye konuştu.

Dev yatırıma ilişkin yeni reklam filmi de tüm kanallarda yayına verildi. Türk Telekom kampanyalarına espri ve şöhretiyle katkıda bulunan Cem Yılmaz da Budapeşte’deki toplantıya renk kattı. Yılmaz, yeni filmde projenin büyüklüğünü akılda kalıcı ve eğlendirici şekilde vermeye çalıştıklarını söyledi.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat