IPHaber

Genel


Intel'den uzun menzilli WiFi

Mayıs 12, 2008 by admin in Genel with 0 Comments

Intel’in laboratuvarlarında geliştirdiği yeni bir teknoloji, lisanslamaya gerek olmayan frekansla çok uzak mesafelere veri gönderebiliyor. 100 KM hiç de fena değil!

Intel, kablosuz iletişim konusunda önemli bir adım attı. Yeni geliştirilen bir teknolojiyle, kablo çekmenin maliyetli veya imkânsız olduğu yerler arasında geniş bant veri hattı kurulabiliyor. Ek bir lisanslama gerektirmeyen frekanslar üzerine çalışan teknoloji, aslında temelde kablosuz ağlarımızda kullanılan 802.11 standardına benziyor. Fakat TDMA (time division multiple access) tekniğiyle klasik WiFi birleştirilerek ortaya, gelen giden veri paketinin hesabını tutmak için fazla vakit ve bant genişliği harcamayan bir bağlantı biçimi ortaya konuşmuş oldu.

Nereye Uygun?

Bu teknoloji 100 KM mesafeye kadar, iki antenin karşılıklı birbirini görmesi durumunda çalışabiliyor ve birkaç Mbit iletim hızı sunabiliyor. Rural Connectivity Platform olarak anılan teknoloji, bu sene içinde Vietnam, Hindistan, Güney Afrika ve Panama gibi ülkelerde denenmiş durumda. Özellikle veri iletimi için kablo çekilemeyen noktalarda başarıyla çalışıyor.
Image

Intel’in tahminlerine göre noktadan noktaya iletim için tam çözümün maliyeti 1000 dolar gibi bir fiyat olacak. Kaç kilometrede çalışırsa çalışsın, kablo maliyetlerini azaltması ve imkânsız yerlere erişimi mümkün yapması açısından değerli bir girişim olacağı kesin.

Tagged ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Intel WIMAX fiyatları

Intel, yeni nesil kablosuz ağ çözümlerinin fiyatları belli oldu. WiFi yanında WiMAX erişimi de sağlayan ürünler cep yakmayacak; ama bağlantısı...

Kapat