IPHaber

İşletim Sistemleri


Intel'den Linux açılımı

Kasım 4, 2010 by admin in İşletim Sistemleri with 0 Comments

Intel, gömülü Linux sistemlerin gelişimi yolunda Linux Vakfı tarafından hayata geçirilen Yocto Projesine destek vermeye karar verdi.

Halihazırda biraz sıkıntılı bir gelişim süreci yaşayan gömülü Linux sistemlerin Intel tarafından verilen bu destekle beraber gelişimini hızlandırması öngörülüyor. Yocto Projesi, herhangi bir Linux dağıtımı yahut platformu olmayıp; gerekli araçlar, veriler ve dokümanlar ile tam kapsamlı bir gömülü Linux gelişimini hayata geçirmeyi hedefliyor. Projenin hedefinde ARM, MIPS, PowerPC ve x86 (32 ve 64 -bit) olmak üzere dört mimari mevcut. Intel’in projeye desteği ise, herhangi bir donanım mimarisinde yer alacak gömülü ürünler için Linux tabanlı sistemlerin oluşturulmasına olanak sağlayacak kod ve kaynakları açması ile vücut bulacak. Yocto Projesi ile ilgili detaylara erişmek isteyen okurlarımızı böyle alalım.

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
ALU'dan üniversite öğrencilerine tam destek

Alcatel-Lucent Teletaş, üniversite-sanayi işbirliği kapsamında, İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencilerine telekom teknolojilerini yakından tanıma fırsatı sağlıyor. Uygulama, ilk olarak 2010...

Kapat