IPHaber
Son Yazılar

Genel


Intel WIMAX fiyatları

Mayıs 12, 2008 by admin in Genel with 0 Comments

Intel, yeni nesil kablosuz ağ çözümlerinin fiyatları belli oldu. WiFi yanında WiMAX erişimi de sağlayan ürünler cep yakmayacak; ama bağlantısı kaça gelir bilmeyiz.

Her ne kadar yeni nesil WiFi ve WiMAX çözümleri cep yakmayacak dediysek de, son kullanıcının bu çözümleri kullanabilmesi için yerel bir WiMAX ağına sahip olmadı gerekiyor. Evet, henüz Türkiye’de yok. Tamam kızmayın, bakın geliyor işte teknoloji aslanlar gibi. 🙂

Çift Hatlı Ağ Kartları

Intel’in Echo Peak kod adını verdiği karma ürünler, tek bir kablosuz ağ yongası üzerinde hem 802.11n kablosuz ağ desteğini hem de WiMAX desteğini sunuyor. Sadece kablosuz ağ desteği sağlayan Shirley Peak ise 802.11n desteğini sunuyor.

MIMO Önemlidir

Kartların fiyatları sağladıkları MIMO (çoklu giriş çoklu çıkış) anten çıkışları ve MIMO yeteneklerine göre değişiyor. Üreticiye maliyeti 54 dolar civarında beklenen en üst seviye kablosuz ağ kartı olan 5350 kodlu kart üç farklı kanalla alma ve gönderme yaparken 5150 modeli 1+2 şeklinde çalışıyor ve fiyatı 43-44 dolar civarında.

Sadece kablosuz ağ bağlantısı sağlayan modüller ise 20 ila 30 dolar arasında değişen fiyatlara sahip ve benzer MIMO teknolojisi farklarına sahipler. Ürünler 2008’in ikinci yarısında üreticilere doğru yola çıkacak.

Tagged ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat