IPHaber

Genel


Instagram COO’su Marne Levine, kurucu ortakların ayrılığını yorumladı

Ekim 4, 2018 by admin in Genel with 0 Comments

Geçtiğimiz hafta Instagram kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger’ın Facebook’tan ayrılışını sizlere aktarmıştık. Instagram’ın Facebook’a dönüşmesi konusunda anlaşmazlıkların dile gelmesini sağlayan bu ayrılık, milyarlarca kullanıcıyı da uygulamanın geleceği ile ilgili merakta bıraktı.

Bir etkinlikte bu konuyla ilgili konuşan Instagram COO’su Marne Levine, Instagram’ın emin ellerde olduğunu vurguladı. Bu arada Levine’in de Instagram’daki pozisyonundan ayrıldığını belirtelim. Şimdilik Instagram’daki görevini sürdürmeyi devam ettiren Levine, Facebook’ta küresel ortaklık ve iş geliştirme tarafını üstlenecek.

Kurucu ortaklakların şirketten ayrılmasına üzüldüğünü belirten Levine, “bu hepimiz için büyük bir kayıptı” dedi. Systrom ve Krieger’ı kendi mentoru ve yakın arkadaşı olarak gördüğünü söyleyen Levine, Facebook ve kurucular arasındaki anlaşmazlıklara dair soruları yanıtsız bıraktı. Yine de Systrom ve Krieger’ı “ürün vizyonerleri” olarak tanımlamayı ihmal etmedi.

Levine, aynı şekilde Instagram’ın geleceğinin sağlam olduğunu da belirtti.

Systrom ve Krieger’ın uygulamanın geleceği için ayrıldığını söyleyen Levine, açıklamalarında ikilinin bu işi yönetmek için doğru liderler olup olmadıklarını sorguladıklarını ifade etti. Levine, her ne kadar beklenmedik bir gelişme gibi görünse de kurucu ortakların 6 yıl boyunca Facebook bünyesindeki Instagram’da çalıştıktan sonra bir sonraki adıma geçmek istemelerinin doğal olduğunu söyledi.

Levine, Facebook ve Instagram ilişkisinde Facebook’un uygulama üzerindeki olumlu etkilerine de atıfta bulundu. Facebook’un Instagram’ı satın aldığında yalnızca 13 çalışanı olduğunu ve gelir modelinin bulunmadığını belirten Levine, uygulamanın bugünkü durumuna dikkat çekti. Bugün Instagram’ın bir milyardan fazla kullanıcısı, 2 milyon aktif reklam veren ile başarılı ve büyüyen bir ticari faaliyeti ve dünya çapında binden fazla çalışanı olduğunu söyleyen Levine, uygulama için “Bugün çok farklı bir yerde” dedi.

Mark Zuckerberg, Sheryl Sandberg ve Facebook’taki diğer liderlerin Instagram’a gerçekten değer verdiğini belirten Levine, Instagram’ın yeni lideri Adam Mosseri hakkında da olumlu sözler sarfetti. Levine, Facebook’un eski kıdemli yöneticisi olan Mosseri için şunları söyledi:

Adam gerçekten başarılı olacak. Derin ürün deneyimine ve derin tasarım deneyimine sahip. Kevin’ın basitlik ve tasarım konusundaki hassasiyetlerini paylaşıyor. Gerçekten bu işten anlıyor.

Açıkçası Facebook’ta yeni bir role kavuşan Instagram COO’su Marne Levine’ın, şirket hakkındaki olumsuz söylentilere değinmemesi doğal karşılanabilir. Yine de Levine’ın anlatımının bıraktığı izlenim gerçek dışı bir olumluluk barındırıyor. Yakın zamanda şirketin yaşadığı güvenlik ihlalinin 50 milyon kullanıcıyı ve Instagram, Oculus gibi şirketin diğer ürünlerini etkilediğini düşündüğümüzde, Facebook’un Systrom ve Krieger ayrılığından daha ciddi problemlere odaklandığını söylemek de mümkün.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Dijital Harçlık uygulaması Manibux, Bahçeşehir Koleji Basketbol Takımı ile iş birliğine gitti

Çocuklara harçlık vermenin en kolay ve güvenli yolu olarak 2017 yılında karşımıza çıkan Manibux, yeni bir iş birliği ile karşımızda....

Kapat