IPHaber
Son Yazılar

Telekom


Infografik: 2020 yılında internet "dünyanet" olacak

Temmuz 19, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Her geçen gün daha fazla “şey” internete bağlanırken, bu trende ayak uydurmak zorunda kalan büyük teknoloji şirketlerinin hummalı pazar araştırmaları hız kesmeden devam ediyor. Şimdilerde bu kapsamlı araştırmaların bir örneği de Cisco’dan geldi.

Cisco’nun yaptığı ve bir infografik haline getirdiği araştırmadan gün geçtikçe daha çok bağlandığımız internet hakkında çarpıcı sonuçlara yer veriliyor. Bu sonuçlara göre; 2020’de internete bağlanan 50 milyar “şey” olacak, bu “şey”e aklınıza gelen her şeyi dahil edebilirsiniz.

Aşağıdaki infografikte, aynı zamanda internete bağlanan şeylerin hayatımızı nasıl değiştireceği de vurgulanıyor. Örneğin internete bağlanan bu 50 milyar şey içinde hayvanların da olması göze çarpıyor. Bu grafiğe göre, önümüzdeki 10 yıl içinde sığırlarda kullanılan kablosuz algılayıcılar, hayvanın hasta ya da hamile olması durumda sahibini bu durumdan haberdar edecek. Bu sayede her inekten her yıl 200 mb veri akışı sağlanacak.

Yalnızca hayvanların değil insanların da kendi sağlığını kendileri kontrol etmeleri mümkün olacak. Kalp sağlığını inceleyen kablosuz monitörler sayesinde doktorumuz her an sağlığımız hakkında fikir edinip gerekli müdahalelerde bulunabilecek.

Tabi bunlar daha başlangıç. İnternete bağlanan bu şeylerin birbiriyle konuşup kendi zekalarını geliştireceğini öne süren senaryonun devamını inforgrafikten takip edebilirsiniz.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat