IPHaber

Telekom


İnceleme: Anonymous böyle çuvalladı

Haziran 11, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Türkiye’de filtreleme çalışmaları tüm dünyanın dikkatini çekmişti,olay kaynağı ve memleketi belli olmayan kendilerini beyaz hacker olarak tanımlayan bir grubu da harekete geçirdi. Öncesinde minik bir uyarı ile sadece bu konuda karar verici merciiler olan BTK ve TIB gibi kurumlara uyarılarda bulundular. Saldırının içeriği engellenmesi en kolay ataklardan birisi olan DDOS olmasına rağmen gün ve saat bildiriminde bulundular.

Reklam peşinde olan bu grup istediğine ulaşmış gibi düşünülse de BTK ve TIB gibi kurumların güvenlik sistemleri geçtiğimiz sene içerinde siber saldırı tatbikatı ile test edilmiş ve güvenilirliği çoktan kanıtlanmıştı. Anonymous’un ülke içerisinde kendine destekçi bulamaması, aslında ülkemizde suç sayılan saldırıların kaynağını kolayca bulunabilmesi taraftarların cesaretini kırdı.

Anonymous’un yaptığı saldırılarda sadece yurtdışından yapacağını kestirerek en düşük seviyede önlemler alınması bile korunmaya yetti. Üstüne bu gruba ait üst düzey 3 üyesinin İspanya’da yakalanması üzerine tuz biber ekti.

Açıkcası yaptıkları eylemle basında kendilerine çok yer bulmaları, konunun insanlar tarafından gündeme taşınması iyi olsa da bir telekom sektörü çalışanı olarak konunun yasal yollarla çözülebileceği kanaatindeyim. Böyle bir global organizasyona karşı sistemleri ayakta tutabilen ve Anoymous’u madara eden telekom sektörü emekçilerini tebrik ediyorum, yine de bir skor vermek gerekirse Türkiye Telekom Sektörü Çalışanları 1 – Anonymous 0

Aykut SAĞLAM

Tagged

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
4G çok yakında

Avea CEOsu Erkan Akdemir, önümüzdeki 4-5 yıl içinde 4G’ye yönelik ciddi çalışmaların olmasını beklediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Teknolojik altyapı hazırlığı...

Kapat