IPHaber
Son Yazılar

Telekom


İlk Anonymous saldırısı yarın: Operation Turkey

Haziran 9, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Anonymous’un Türkiye’deki sansüre tepki videosunu daha önce paylaşmıştık. İnternette gezinen bilgilere göre Anonymous grubu 9 Haziran Perşembe günü saat 18:00’da Operation Turkey adıyla bir saldırıya hazırlanıyor.

Operation Turkey, kısa adıyla OpTurkey ile ilgili bir bildiri de yayınlamış. Bildiride 22 Ağustos’taki filtre meselesinin, İnternet kullanıcılarının tüm aktivitelerini kayıt altına almayı mümkün kılacak olmasına da vurgu yapılmış.

Grubun konumuna uygun olarak tartışmalar belirli “chat kanalları”nda dönüyor. Bir de Türkçe saldırı kılavuzu hazırlamışlar -bir örneği burada. Görüldüğü kadarıyla bir DDoS saldırısı düzenlemeyi planlıyorlar ve yine görüldüğü kadarıyla hedef tib.gov.tr olacak. Twitter, Facebook ve pek çok kanalda konuşuluyor.

Tabii ki grubun anonim doğası gereği bilgiler pek net kaynaklardan doğrulanabilir değil. Ancak Operation Turkey, opTurkey, Twitter’da #OpTurkey hash tag’iyle aramak gibi yöntemlerle konu hakkında epeyce konuşmaya ulaşabilirsiniz. Ortada bir de poster var. Bu irc kanalında “İnterneti özgürleştirmek için neler yapabiliriz?” tartışması hedefleniyor.

Konuyla ilgili bir de “Türk hacker grubu Anonymous’u hackledi!” haberleri dolaşıyor. Kendilerine Ayyıldız Tim diyen bir grup Anonymous’un sitesine başarılı bir saldırı yaptığını iddia etmiş -daha doğrusu bazı yerli haber kanallarında böyle bir iddiaya rastladık. Haberlerde “Türkiye’yi siber savaşla tehdit eden Anonymous’a ait İnternet sitesi anonnews.org, Türk hacker’lar tarafından hacklendi” olarak geçiyor. Anonymous’un resmi sitesi olmayan AnonNews.org gerçekten bir dDoS saldırısına uğramış. Ancak bir hack/deface ya da benzeri bir durum sözkonusu değil. Aslında görüldüğü kadarıyla bu haber kanallarında belirtilen “saldırı” ile alakası da yok. Geçtiğimiz haftadan beri teknik sıkıntılar var görünüyor; muhtemelen haber patlak verince “biz yaptık” diye üstlenilmiş. DDoS saldırısı ile bir “hack” işi apayrı şeyler. Yarın, eğer saldırı gerçekleşirse, Anonymous’un yaptığı şey de bir “hack” olmayacak. DDoS ile servisi engelleyecekler. Bu arada saldırıyı üstlenen grubun sitesinde de şu anda DDoS’tan çok daha ciddi bir sorun var görünüyor.

Bu elbette “Türkiye’ye karşı bir siber savaş” değil. Türkiye’nin İnternet altyapısını çökertmek gibi bir hedef de güdülmüyor. Sadece www.tib.gov.tr’ye erişimde sıkıntı yaşayacaksınız. Türkiye’de İnternet’in çökmesi iddiası ise gülünç olmakla birlikte kulağımıza gelen iddialar arasında.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat