IPHaber

3G&4G


İletişime Ar-Ge desteği geliyor!

Temmuz 17, 2013 by admin in 3G&4G, Açık Kaynak, Mobil, Yatırım

3G’nin yerini alması planlanan 4G’ ve mobil sistemler için yeni bir düzenleme geliyor.


4gg

Hükümet yakın zamanda 3G’nin yerini alacak olan 4G ve sonrası mobil sistemlerin maliyetini azaltacak ve iletim hızını arttıracak Ar-Ge projelerine destek verecek. Büyük ölçekli projelere 1 milyon ile 2.5 milyon lira destek sağlanacak.

VERİ TRAFİĞİNİ KALDIRSIN

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın “Artık işin mutfağına giriyoruz” dediği 4G teknolojisine Ar-Ge destekleri geliyor. Projeyle 4G ve sonrası sistemler için çekirdek ağ, backhaul ve erişim ağdaki senkronizasyon, servis kalitesi gibi problemlere çözüm olabilecek tekniklerin ve prototip sistemlerin geliştirilmesi amaçlanıyor. Ayrıca yüksek hareketlilik durumlarında bile kesintisiz olarak kullanıcı başına düşen teknolojiden daha yüksek verimlilik sağlayabilecek, artan farklı türden kullanıcılara ait veri trafiğini kaldırabilecek seviyede çözüm ve tekniklerin geliştirilmesi de hedefleniyor.

KÜÇÜK HÜCRE AĞI DESTEĞİ

Destekleme çağrısı kapsamında 4G ve sonrası mobil iletişim sistemleri için microcell, picocell ve femtocell gibi küçük hücre ağlarına yönelik projelere destek verilecek. Buna göre mevcut altyapı maliyetlerini azaltacak, ağ kapsama alanını ve aynı zamanda veri iletim hızını artıracak, kesintisiz haberleşme sağlayan mobil iletişim teknikleri, operatör yönetimli, cihazdan cihaza, terminalden terminale veya melez yük aktarma teknikleri, küçük hücre ağlarını çekirdek ağa bağlayacak heterojen arabağlanım çözümleri geliştiren projeler destek kapsamına giriyor.

PARASAL DESTEK VERİLİYOR

Çalışmayla küçük ölçekli projelere 500 bin liraya kadar, orta ölçekli projelere 500 bin ile bir milyon liraya kadar, büyük ölçekli projelere ise bir milyon ile 2.5 milyon lira arasında parasal destekler sağlanacak. 4G’nin altyapısını geliştirecek projelerin Türkiye’nin bilimsel vizyonu açısından önem taşıdığı vurgulanıyor.

Mobil internette ışık hızı dönemi

Hızla gelişen mobil cihazlar, 1’inci nesil (1G) ile iletişime başladı.
2G sayesinde dijital telefonlar kart boyutuna indirildi.
3G ile akıllı telefonlar ortaya çıktı ve veri paylaşımı sağlandı.
4G sayesinde cep telefonları, bilgisayar gibi çalışacak ve aynı ya da daha yüksek veri paylaşım hızına sahip olacak.
4G’nin hızı resmi olarak saniyede 1 gigabit verilse de, cep operatörleri saniyede 30 megabit ve üzerini 4G olarak tanımlıyor.


Önceki yazıyı okuyun:
Bunları gerçekten söylediler!

İlk Macintosh için neler denmiş neler... İlk Macintosh bilgisayar piyasaya çıktığında bunları söyleyenler, acaba şimdi utanıyorlar mı? Orijinal Mac'in reklamı...

Kapat