IPHaber

Genel


İhlas Mobil Operatör olacak

Mayıs 8, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri için çözüm üreten IhlasNet Grubu çok yakında Mobil Sanal Operatörlük hizmeti sunacak.
1996 Yılından bu yana Kurumsal İnternet Servis Sağlayıcılık, Kablosuz Platform ekipmanları temini, proje geliştirme ve B Tipi UMTH operatörlüğü hizmetleri sunan IhlasNet Grubu şirketleri şimdi de Mobil Sanal Operatör olmak için Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun çıkaracağı lisansı bekliyor.
IhlasNet Grup altında, Ihlas İletişim Hizmetleri A.Ş. olarak kurulan yeni şirket Mobil Sanal Operatörlük Hizmeti sunacak. Şirketin ortakları arasında Ihlas Holding, Ihlas Yayın Holding, Ihlas.Net ve Net İletişim bulunuyor. Şirketin temel amacı Mobil Operatörlük hizmetleri vermek, Kaliteli ve uygun fiyatlı Mobil Ses hizmeti, Kısa Mesaj Servisleri, Mobil Veri Hizmetleri ve katma değerli Mobil eğlence hizmetleri sunmak olacak. Konuyla ilgili IhlasNet Grup Genel Müdürü Ömer Demir’in görüşlerini aldık.

IhlasNet Grubu’nu bize kısaca tanıtır mısınız?
Ihlas.Net olarak 13 yıldır Bilişim ve Haberleşme hizmetleri sektöründe çalışmalar yürütüyoruz, Kurumsal İnternet Servis Sağlayıcı ve Ses Operatörlüğü yapıyoruz. Orta ve büyük ölçekli şirketlerin kablolu ve kablosuz geniş bant İnternet erişim hizmetleri, belediyeler, üniversite yerleşkeleri ve kurumlara açık alanda kablosuz (Wi-Fi) geniş bant İnternet erişimi için gerekli altyapıyı kuruyor ve işletiyoruz. Altyapının elverişli olmadığı bölgelerde uydu üzerinden çift yönlü geniş bant İnternet erişimi sunuyoruz. Emniyet için, CCTV (kamera güvenlik) sistemini noktadan çok noktaya kablosuz veya WiMAX platform kullanarak kuruyoruz. Dünyaca tanınmış birçok kablosuz ekipman üreticisinin Türkiye, Türk Cumhuriyetleri ve K.K.T.C, Azerbaycan ve Afganistan!daki temsilciliğini yapıyoruz. Net2Phone, Bentley Telecom, Alcon, 3eTi, Inmarsat, Ceragon, Aperto ve Alvarion!un distribütörüyüz. Bu tür ekipmanlarla çözüm ortakları, İSS!ler ve proje firmalarına ekipman temin ediyor, proje hazırlıyor, kurulum yapıyor ve kurulum sonrasında destek veriyoruz. Öte yandan Uluslararası telefon görüşmelerini çok uygun fiyatlarla özellikle kurumsal firmalara sağlıyoruz. Tamamen kurumsal hizmetler sunuyor ve müşteri memnuniyetinden asla taviz vermiyoruz. Zaten şirketimiz, ISO 9001 ve Hizmet Yeterlilik Belgeleri!ne sahip. Sırf bu hassasiyetimizden dolayı, Türkiye1nin önde gelen büyük kuruluşları hizmetlerini bizden temin ediyor. Çünkü her faaliyetimiz, “Müşteri Memnuniyeti” garantili.

Yeni kurulan Ihlas İletişim Hizmetleri ne tür işler yapmayı planlıyor?
Ihlas İletişim Hizmetlerini Mobil Sanal Operatörlük servislerini sunmak için 2009 yılı Şubat ayının başında kurduk. Amacımız kullanıcıların Mobil Operatörden almış olduğu ses hizmetleri ve diğer katma değerli mobil hizmetlerini Ihlas çatısı altında sunmak. Uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli mobil telefon görüşmelerinin yaptırılması, kısa ve çoklu ortam hizmetleri, veri hizmetleri (mobil geniş bant) ve katma değerli mobil hizmetlerini kullanıcılarımıza alacağımız lisansla birlikte sunmaya başlayacağız. Kaliteli hizmet, uygun fiyat ve müşteri memnuniyeti vazgeçilmezimiz olacak.

“Mobil Sanal Operatörlük” nedir ve ne yapar bunu biraz açabilir misiniz?
Mobil Sanal Operatör, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’ndan aldığı lisans ve bir taşıyıcı numara ile birlikte hizmete başlamaya hazırdır. Mobil Sanal Operatör herhangi bir altyapı yatırımı yapmaz, yani kuleler inşa etmez, baz istasyonları kurmaz. Gidip bir operatörle anlaşır ve onun altyapısını kullanmak üzere kiralar. Kendi özel taşıyıcı numarası ve SIM kartı ile pazarda kullanıcının ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretir. Altyapı maliyeti ve yüksek maliyetli operasyon giderleri olmadığı için Mobil Sanal Operatör daha uygun şartlarla ve pazarlama ağırlıklı çalışır. Müşteri memnuniyetini benimseyen Mobil Sanal Operatörlerin dünyada çok başarılı örneklerini görebilmekteyiz. Esnek yapısı ile piyasada daha kıvrak hareket edebilmektedir. Örnek olarak İngiltere’nin ilk Mobil Sanal Operatörü Virgin Mobile. Sadece SIM kart basıp, bunu kendi özel numarası ile satmaya çalıştığı ve birçok giderden arındırılmış operasyon maliyeti yerine pazarlama gücünü ortaya koyarak çok kısa sürede büyük başarılar elde etmiş ve devam etmektedir. Hatta hizmet aldığı gerçek Operatörün abone sayısına çok kısa sürede erişip operatörü geride bırakmıştır. Şu anda Virgin Mobile’ın birçok ülkede Mobil Sanal Operatörlük konusunda faaliyetleri mevcuttur.

Sanal Operatör ile gerçek Mobil Operatör arasındaki fark nedir?
Gerçek Mobil Operatör yüksek maliyetli lisansı ile SIM kart basar, kuleler inşa ederek altyapı kurma ve yüksek maliyetli bir operasyon yönetir. Mobil Sanal Operatör altyapı kurmadığı ve gerekli olan altyapıyı bir operatörden kiraladığı için daha düşük maliyetli servisler üretip, müşteri menfaatine fiyatlandırma yapabilme kabiliyetine sahiptir.

Son zamanlarda moda olan ve kullanıcıların merakla beklediği 3N teknolojisi var.

Sanal Operatörler bu servisi verebilecek mi?
Bu bizim de en büyük beklentimiz. Şu anda Mobil Sanal Operatörlük lisansı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onay bekliyor. Umuyoruz ve büyük bir beklentiyle bekliyoruz ki; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Mobil Sanal Operatörlük lisansına 3N hakkı tanır. Bu hakkın tanınması özellikle günümüz teknolojilerinde kullanıcıların daha geniş bant erişimine ihtiyaç duymaları ve Mobil Sanal Operatörlük lisansının da 3N’yi kapsaması kullanıcıların bu ihtiyaçlarının karşılanması açısından çok önemli.

Mobil Operatörlük işine girmeye nasıl karar verdiniz? Büyük ihtimalle Sanal Operatörlük konusunda rakipleriniz de olacak. İhlas’ın farkı ne olacak?
Öncelikle şunu ifade etmek lazım. İhlas Holding bugün Türkiye’nin önde gelen ve saygın ve güven duyulan holdinglerinde biri. İhlas çatısı altında onbinlerce insan çalışıyor. Çalışanlarımızın daha ucuza konuşması için yıllar önce Türkiye’de faaliyet gösteren operatörlerden biriyle anlaşma yapmıştık. Şu an için 30 bin civarında bireysel kullanıcımız bu operatörden hizmet almaktadır. İhlas İletişim Mobil Sanal Operatörlük lisansını aldığında, “Numara Taşınabilirliği” avantajı ile öncelikle tüm bu 30 bin kullanıcımızı İhlas İletişim çatısı altına taşıyacağız. Yani Mobil Sanal Operatörlük lisansına sahip olduğumuzun ikinci günü 30 bin bireysel abonemiz olacak. İhlas İletişim, Pazarlama, uygun fiyatlı servisler ve müşteri memnuniyeti ağırlıklı çalışacak. Dolayısıyla yapacağımız yoğun kampanyalarla, çok kısa sürede almış olduğu hizmetten memnun olmayan ve daha uygun ama kaliteli GSM telefonu görüşmesi yapmak isteyen kullanıcıları kucaklayacağız. Öte yandan İhlas Pazarlama her ay 40 bin ziyaret yaparak ürünlerini satmaya çalışıyor. Böylesine dev ve Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir satış ağından faydalanmayı düşünüyoruz. Ayrıca Türkiye Gazetesi’nin onbinlerce abonesi de bizim hedef kitlemiz arasında. Kullanıcıların menfaatine odaklanacak, yepyeni fikirlerle piyasada çok farklı bir konumda olacağımızı düşünüyoruz. Mobil Sanal Operatörlük hizmetini yakın gelecekte sunabilmek için, şu anda Türkiye’nin önde gelen ve kalitesiyle kendisini kanıtlamış bir Mobil Operatörü ile gayet iyi ilişkiler çerçevesinde sıkı görüşme halindeyiz.

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
200Mb genişbant yakında!

200Mb servisini merakla bekliyoruz. Virgin Media, kısa zaman içinde 200Mb genişbantı gerçek dünyaya taşımayı planlıyor. Bu, dünyada kullanımı en hızlı...

Kapat