IDC, Bulut Bilişim için bir dizi etkinlik düzenliyor

0
7

International Data Corporation (IDC) verilerine göre Türkiye’de CIO’ların %35’den fazlası 2011 için bulut bilişim projeleri üzerinde düşünüyor.

31 Mayıs 2011 tarihinde Sheraton Hotel Ankara, 15 Haziran’da ise Swissotel The Bosphorus Istanbul’da düzenlenecek IDC Bulut Bilişim ve Veri Merkezleri Konferans Serisi 2011, Bilişim Dünyasının Bilgi ve İletişim Teknolojileri liderleri ile BT karar vericilerini buluşturuyor.

Bilgi teknolojileri, telekomünikasyon ve tüketici teknolojileri alanlarında pazar araştırması ve danışmanlık hizmetleri sunan ve etkinlikler düzenleyen bir numaralı küresel oyuncu IDC’nin en son verilerine göre bulut alanında en popüler ve yaygınlaşmış kullanıma sahip olan eposta ve teknik destek işbirliği ile altyapı olarak servis (Iaas), platform olarak servis (Paas) ve yazılım olarak servis (SaaS) gibi bulut bilişim uygulamalarının 2011’de %19 oranında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Tüm bunlar, BT’yi yeniden şekillendiren, yeni fırsatlar yaratan ve geleneksel BT ürün ve hizmetlerini değiştiren bulut bilişim adaptasyonun nasıl hızlı bir ivme kazandığını göstermektedir. IDC, 2014 yılına kadar tüm dünyadaki genel BT bulut hizmetlerine yapılacak harcamaların neredeyse altı kat büyüyerek 55,5 milyar Dolara yaklaşacağını öngörmektedir.

IDC Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Dikey Pazarlar Araştırma Direktörü Mark Walker, “Bulut Bilişim şüphesiz ki bugün organizasyonların hareket kabiliyetlerini artırmak, maliyetlerini azaltmak, ve iş hedeflerinin BT ile uyumlu hale getirmek için geleneksel BT yüklerine karşı yeni bir iş modeli sunması açısından bilinen en yaygın ve en önemli değişim süreçlerinden biri olarak pazarda güçlü bir rol oynamaktadır. Altyapıların konsolide ve rasyonalize edilme ihtiyacı, bütçeler üzerindeki artan baskı, ekonomik büyüme isteği, servislerin mobil sağlanması ve geniş bir alana yayılan iş gücüne baktığımızda bulut bilişimin bölgede temel konulardan biri olması sürpriz değildir.“ diyor.

Bu tablo, IDC’nin Bulut Bilişim ve Veri Merkezleri Konferans Serilerini, sektörel etkinlik portföyüne eklemesini de sağladı. Bölgede; Orta Doğu, Afrika ve Türkiye’de 1400’den fazla BT karar vericileri ile önde gelen BT ürün/ servis sağlayıcıların düşünce liderlerini biraraya getiren etkinlik, bulut bilişim ve veri merkezleri alanında kritik konuları ele alacaktır.

• Sanallaştırma ve Bulut: İkisi Arasında Gidip Gelmenin Faydaları ve Tehlikeleri
• Özel Buluta Giden Yol Haritası
• Süreç Yönetimi: Sunucu Sanallaştırmayla Maksimum Faydayı Elde Etme
• Masaüstü Sanallaştırma: Mobilite & İş Sürekliliği Birbirleriyle Uyumlu Olabilir mi?
• Veri Saklamanın Sanallaştırılması Veri Büyümesini Yumuşatabilir mi?
• Yönetilen Veri Merkezi Hizmetleri ve Özel Bulut Teknolojilerinin Benimsenmesi
• Bulut Sağlayıcıları Arasındaki Fark Yaratıcı en Büyük Unsur Güvenlik midir?
• Mobil Hizmetleri Güvenli Hale Getirme
• Veri Merkezlerine Güvenli Enerji Temini Yönetimi

IDC bu konferansta, en son teknolojilerin ele alınmasını sağlamak üzere, NetApp, Microsoft, Trend Micro, Hitachi Data Systems, Intel, Oracle, Symantec, VMware, Prolink, Servus, HP, IBM, Dell, Juniper, Commvault, Brocade, Lexmark Kigston, OKI, Alpenerji, newave gibi sektörün önde gelen ürün ve servis sağlayıcıları ile DPT, TÜRKSAT ve TÜBİSAD ile iş ortaklıkları geliştirmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.