Hükümet 15 Milyon Öğrenciye Dağıtımda, Yerli Üretim Tablet'i Tercih Edecek

0
8

Bugün (eski Tercüman) gazetesinde yayınlanan bir habere göre, hükümet 15 milyon öğrenciye dağıtılacak olan tablet bilgisayarlarda “yerli üretilmiş” olanları tercih edilecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, hükümet programında yer alan ve ilköğretimde okuyan yaklaşık 15 milyon öğrenciye ücretsiz verilmesi hedeflenen ve e-kitap işlevi görmesi beklenen tablet bilgisayarların Türkiye’de üretilmesi için harekete geçti.

Kamu İhaleleri ve Alımlarında Yerli Malı Tercih Edilecek

Bilişim sektörünün Türkiye’de, ABD’de ya da diğer ülkelerde yıllardır 2 ana hedef müşterisi vardır. Bunlar Kamu ve Finans sektörleridir. Son 10 yılda buna Telekom sektörü de eklendi.

Ama buna karşın, bu en büyük 3 hedef sektörün de, en büyüğü olan Kamu ihalelerinde, yıllardır Türk Bilişim şirketleri dışlanıyor. Bu ifadeyi yazmak bile çok komik çünkü normali tam tersi yani kamu ihalelerinde Türk şirketlerine öncelik verilmesi olmalıydı.

Şimdi düşünün, kendi ülkesinde satamayan yazılım/donanım, başka ülkelere nasıl satar? Kendi ülkesinin devletinin güvenmediği yerel şirketler, yurtdışında nasıl prestije sahibi olur?

Ama dediğimiz gibi son 15-20 yılda, bırakın önceliği, bırakın eşit davranmayı, tam tersine Türk bilişim firmalarının önü, ihale şartnamelerine ilave edilen “Avrupa Birliğinde bilmem kaç milyon$’lık proje gerçekleştirmiş olmak” gibi maddelerle çoğu kez tıkandı. İhalelere girmeleri engellendi.

Bu arada, tabi ki, uluslararası firmaları üürünlerini al-sat yapan Türk firmalarından bahsetmiyoruz. Üretici firmalardan bahsediyoruz.

İşte şimdi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yerli sanayinin geliştirilmesi amacıyla kamu ihale ve alımlarında yerli malı kullanımının arttırılmasına yönelik çalışmaların kapsamını genişlettiklerini söyledi.

Alıcının devlet olduğu büyük işlerde devletin büyük “alım gücü”nü kullanarak hem fiyat hem de yerli üretim avantajını değerlendirmeyi hedeflediklerini belirten Ergün, MEB’in e-kitap projesini yerli tablet bilgisayar üretiminin geliştirilmesinde itici güç olarak planladıklarını bildirdi.

“Yerli malı” üretimde yerli ya da yabancı firma ayrımlarının olmadığına vurgu yapan Ergün, “Tek istediğimiz bilgisayarların Türkiye’de üretilip istihdama ve ekonomiye katkı sağlaması. Bunun için gerekli teşviki sağlayacağız” dedi. Ergün, bu bilgisayarları Türkiye’de yapabilecek en az 8-10 firma olduğunu belirtirken, “Okullara 1 milyon bilgisayar alımıyla ilgili projede kullanamadığımız yerli malı avantajını bu sefer gerçekleştireceğiz. Devlet 4 yılda 15 milyona yakın tablet bilgisayar satın alacak. 7,5 milyar dolara yakın dev bir pazardan bahsediyoruz” diye konuştu.

Bakanın bahsettiği firmalar, Vestel, Arçelik/Beko, Exper, Casper gibi Türk markaları yanısıra, Türkiye’de üretim tesisi açan Foxconn, Fujitsu gibi uluslararası markalar.

Bakan Nihat Ergün’ün açıkladığı hususlar, 2023 için sadece yazılımda 160 milyar $ ihracat hedefi verilen sektör açısından olumlu bir adım. Kendisini kutluyoruz. Hükümetin son bir kaç yıldır bu yönde (Türkiye’de iş yapan çok uluslu firmalara, yerel katkı şartı) yaklaşım görmek, ülkemizin bilişim sektöründe hakettiği yere gelmesi açısından önemli bir yaklaşım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.