IPHaber
Son Yazılar

Genel


Huawei'den 3N'de çığır açacak bir ürün

Ekim 13, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Yeni nesil telekomünikasyon çözümleri alanında dünya lideri Huawei, 3N teknolojisinde çığır açan Femtocell 2.0 ürününü Londra’daki “Femtocell Dünya Zirvesi”nde duyurdu.
Huawei’nin geliştirdiği yeni femtocell ürünü, 3N haberleşme teknolojisinde önemli bir kilometre taşı olmaya aday. Femtocell 2.0 adı verilen cihaz, son kullanıcıların geniş bant mobil haberleşme teknolojisinden daha etkin yararlanmasının kapılarını açıyor.
Femtocell 2.0, temel olarak bir kablosuz taşınabilir erişim cihazı. Son kullanıcı kitlesi düşünülerek tasarlanan Femtocell 2.0, standart bir geniş bant DSL ağına veya kablo hizmetine doğrudan bağlanabiliyor ve telefonlar için kapalı ortamlarda bir 3N ağı yaratıyor. Ürün, hem kurumsal hem de evsel ortamlarda mobil ses ve veri hizmetlerinin daha etkin şekilde kullanıcılara ulaştırılmasını sağlarken, kalite, güvenirlik, kullanım kolaylığı ve tasarım şıklığı anlamında da standartları yükseliyor.
Huawei Kablosuz Çözümler UMTS Ürünleri Bölüm Başkanı Jiang Wangcheng, Femtocell 2.0’ın duyurulması ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Operatörler, esnek ve bir o kadar da güçlü femtocell cihazlarına sahip olmak ve böylece pazar paylarını artırmak istiyorlar. Ne var ki, istedikleri niteliklere sahip bir ürün bugüne kadar piyasaya sunulmamıştı. Huawei’nin femtocell ürün ve çözümleri, geniş kullanıcı kitlelerini destekleyecek şekilde tasarlanıp üretiliyor. Mobil geniş bant teknolojilerinin yaygınlaşması için dünyanın dört bir yanındaki operatörlerle çalışıyoruz. Ürün ve çözümlerimizden yararlanan operatörler, müşterilerine daha kaliteli, hızlı ve zengin hizmetler sunuyor. Bu da mobil hizmetleri kullanan abone sayısını artırarak mobil geniş bant teknolojilerini yaygınlaştırma hedefimize katkıda bulunuyor.”
Bu yıl Almanya’nın prestijli iF Tasarım Ödülü ile Red Dot Tasarım Ödülü’nü kazanan Femtocell 2.0, operatörlerin hem bireysel hem de kurumsal kullanıcı pazarlarına aynı anda ulaşmasını sağlıyor. Femtocell 2.0, yüksek çözünürlüklü çevrimiçi video izleme, IPTV, video konferans ve mobil geniş bant gibi uygulamaları desteklerken, eksiksiz bir mobil geniş bant hizmet portföyü sunmak isteyen operatörlerin de hedeflerini gerçekleştirmelerini sağlıyor.
Huawei bugüne kadar, dünyanın belli başlı operatörleriyle, ticarî nitelikte olmayan yirmiden fazla femtocell ağı kurulum denemesi yaptı. Huawei, dünyanın ilk ticari 3N femtocell ağını, Aralık 2008’de Singapur’da faaliyet gösteren telekom operatörü Starhub için kurdu.

Huawei, dünyanın İlk LTE eNodeB çözümünü duyurdu
Huawei, dünyanın ilk LTE eNodeB çözümünü, geniş kapsamlı kurulumlar için hazır hâle getirdiğini duyurdu. LTE eNodeB çözümü, ticari nitelikteki LTE ağlarında İnternet indirme hızını saniyede 150 Megabite’a çıkarıyor. Yeni nesil telekomünikasyon çözümleri alanında dünya lideri Huawei, ilklere imza atmaya devam ediyor.
64QAM ve MIMO (Multiple input-Multiple Output) teknolojilerine dayalı tasarımı ve çift alıcı-vericisiyle öne çıkan çözüm, LTE ağlarının bant genişliğini görülmemiş seviyelere yükseltiyor. Yüksek hızlı bağlantı, mobil geniş bant kullanıcıları için yüksek çözünürlüklü ve isteğe bağlı video izleme (Video-on-Demand) ile yüksek simülasyonlu video konferans yapma gibi yeni servislerden yararlanma imkanı yaratıyor. LTE eNodeB’nin dikkat çeken bir başka özelliği ise, bütünleşik olarak gelen SON (Self Organizing Networks), yani “kendi kendini düzenleyen ağ” çözümü. SON, LTE ağındaki yeni hücreleri otomatik olarak konfigüre ve optimize ediyor. Operatörler, bu çözümle faaliyet giderlerini azaltıyor ve yeni yatırımlara gitmeden yeni nesil haberleşme ağlarına terfi edebiliyor.
Huawei Kablosuz Çözümler Bölüm Başkanı Wan Biao, yeni çözümle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “LTE teknolojisinde bir kilometre taşı olan ve dördüncü nesil baz istasyonu platformunu esas alan LTE eNodeB, operatörlere yüksek kaliteli LTE servisleri sunma olanağı tanırken, LTE sektörünün de olgunlaşmasında önemli bir rol üstleniyor.”
Huawei, LTE saha testlerini, Telenor ve China Mobile gibi dünyanın önde gelen telekom şirketleriyle güç birliği yaparak tamamladı. Ocak 2009’da TeliaSonera, dünyanın ticari nitelikteki ilk LTE ağını Norveç’te kurma çalışmalarında iş ortağı olarak Huawei’yi seçti. Bugüne kadar Huawei’nin standartları belirleyen kuruluşlar nezdinde yaptığı LTE/SAE katkısının sayısı 3 bini aşmış bulunuyor.

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat