IPHaber

Genel


Huawei, Dünyanın İlk LTE eNodeB Çözümünü Duyurdu

Ekim 13, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Huawei, dünyanın ilk LTE eNodeB çözümünü, geniş kapsamlı kurulumlar için hazır hâle getirdiğini duyurdu. LTE eNodeB çözümü, ticari nitelikteki LTE ağlarında downlink hızını saniyede 150 megabite çıkarıyor.


Yeni nesil telekomünikasyon çözümleri alanında dünya lideri Huawei, ilklere imza atmaya devam ediyor. Huawei, şimdi de dünyanın ilk LTE eNodeB çözümünü, geniş kapsamlı kurulumlar için hazır hâle getirdiğini duyurdu. LTE eNodeB çözümü, ticari LTE ağlarında downlink hızını 150 mbps düzeyine çıkarıyor.

64QAM ve MIMO (Multiple input-Multiple Output) teknolojilerine dayalı tasarımı ve çift alıcı-vericisiyle öne çıkan çözüm, LTE ağlarının bant genişliğini görülmemiş seviyelere yükseltiyor. Yüksek hızlı bağlantı, mobil genişbant kullanıcıları için yüksek çözünürlüklü ve isteğe bağlı video izleme (Video-on-Demand) ile yüksek simülasyonlu video konferans yapma gibi yeni servislerden yararlanma imkanı yaratıyor. LTE eNodeB’nin dikkat çeken bir başka özelliği ise bütünleşik olarak gelen SON (Self Organizing Networks), yani “kendi kendini düzenleyen ağ” çözümü. SON, LTE ağındaki yeni hücreleri otomatik olarak konfigüre ve optimize ediyor. Operatörler, bu çözümle faaliyet giderlerini azaltıyor ve yeni yatırımlara gitmeden yeni nesil iletişim ağlarına terfi edebiliyor.

Huawei Kablosuz Çözümler Bölüm Başkanı Wan Biao, yeni çözümle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “LTE teknolojisinde bir kilometre taşı olan ve dördüncü nesil baz istasyonu platformunu esas alan LTE eNodeB, operatörlere yüksek kaliteli LTE servisleri sunma olanağı tanırken, LTE sektörünün de olgunlaşmasında önemli bir rol üstleniyor.”

Huawei, LTE saha testlerini, Telenor ve China Mobile gibi dünyanın önde gelen telekom şirketleriyle güç birliği yaparak tamamladı. Ocak 2009’da TeliaSonera, dünyanın ticari nitelikteki ilk LTE ağını Norveç’te kurma çalışmalarında iş ortağı olarak Huawei’yi seçti. Bugüne kadar Huawei’nin standartları belirleyen kuruluşlar nezdinde yaptığı LTE/SAE katkısının sayısı 3 bini aşmış bulunuyor.

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Telekomünikasyonda inovasyon hızı yavaş

“Toplumsal gelişimin kaldıracı” olarak tanımlanan telekomünikasyon gerçekten de tüm dünyada hemen her sektörden daha önce ilerliyor ve toplumsal gelişime büyük...

Kapat