IPHaber

Genel


Honda, ikonik robotu Asimo’yu emekli ettiğini açıkladı

Haziran 29, 2018 by admin in Genel with 0 Comments
Honda, ikonik robotu Asimo'yu emekli ettiğini açıkladı

Herkesin sempatiyle yaklaştığı, Honda‘nın ikonik robotu Asimo, şirket tarafından emekli ediliyor. Yıllardır ticari fuarlardaki yerini alan ve uzun zamandır herhangi bir gelişme göstermeyen insansı robot Asimo, bugüne kadar birçok robotun da öncüsü oldu.

Adını ünlü bilim kurgu yazarı Isaac Asimov‘dan alan Asimo’nun tarihi ise tahmin edebileceğinizden daha da eski diyebiliriz.

2000 yılında, iki ayaklı insansı robot olarak piyasaya sürülen Asimo, on yıldan uzun bir süredir de gelişim aşamasındaydı. Her ne kadar insan merkezli bir çevrede dolaşabilecek ve insanlarla aynı şekilde etkileşime girebilecek bir robot fikri çekici olsa da en insansı robotlar bile, gerçek bir insanın düşünmeden yaptığı en sıradan görevlerde dahi başarısız oluyorlar. Yarı programlanmış Asimo ise piyasaya çıkış tarihine baktığımızda birçok yeniliğin gerisinde kalıyordu.

Asimo, yenilikçi, gelişmiş ve iddialı bir platformdu. Yürüyüşü oldukça düzgündü. Üstelik rampalar ve merdivenler de Asimo için sorun teşkil etmiyordu. İnsanların yüzlerini tanıyor ve bir dakika süren demoda istenilen şeyleri yapıyordu.

Honda her ne kadar Asimo’yu rafa kaldırıyor olsa da şirketin başka insansı robotlar üzerinde çalıştığını da belirtelim. Buna ek olaraki Asimo’nun daha gelişmiş halini gelecekte görmemiz de mümkün gibi duruyor.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Alibaba’nın Trendyol yatırımı ile hangi yatırımcılar çıkış yaptı?

Dün dünyanın en önemli online ve mobil ticaret şirketlerinin başında yer alan Alibaba‘nın Trendyol'a yatırım yaptığını sizlere aktarmıştık. Yatırımın miktarı...

Kapat