IPHaber

Telekom


Hindistan Facebook, Twitter, Gmail ve Skype Verilerini İstiyor

Temmuz 15, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Hint hükümeti güçlü şifreleme sistemleriyle korunuyor olan Facebook, Twitter, Gmail ve Skype servislerinin verilerine ulusal güvenlik sorunlarını öne sürerek tam erişim talebinde bulundu. Hint hükümeti yakın zamanda Blackberry’nin üreticisi RIM’e de benzer ama daha da ciddi bir baskıda bulunmuş ve verilerini paylaşmazsa Blackberry servislerinin Hindistan sınırları içerisinde kullanılamaz hale geleceğini belirtmişti.

Hükümetlerin internetin bugünkü kadar yaygın olmadığı zamanlarda kolayca kurdukları çevrimdışı otoriteyi günümüzün internet dünyası üzerinde de oluşturmak istemesi kimi zaman komik haller oluştursa da durumun ne kadar ciddi olduğu hükümetlerin bu konudaki sonsuz ısrarına bakıldığında apaçık ortaya çıkıyor. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin bir kısmı ve ülkemizde de BTK ve TİB kurumları bu otoriteyi kurmak için farklı yollarla şanslarını deniyorlar.

The Wall Street Journal’in yaptığı habere göre Hindistan İletişim Bakanlığı’nın başındaki isim olan Sachin Pilot adı geçen şirketlerden talep ettikleri verilerin istihbarat büroları ve mahkemeler için son derece gerekli olduğunu belirtiyor. Google geçtiğimiz haftalarda kendilerine içerik sildirme ve veri elde etme talebiyle başvuran hükümetlerin istatistiklerini paylaşmıştı. Yani aslında Google ya da diğer şirketler ve hükümetler arasında bu tip bir iletişimin olması bir yere kadar normal ancak Hindistan’ın adı geçen dört büyük servisten verilerine tam erişim istiyor olması gerçekten kabul edilebilir gibi değil.

Google bundan önce de benzer bir istekle gelen Hint hükümetinin veri paylaşımı talebini reddetmişti. Şansını yine deneyen Hindistan hükümetine karşı ABD kanunlarına uymak zorunda olan Google böyle bir uygulamanın kişisel verilerini kendilerine emanet etmiş olan milyonlarca Gmail kullanıcısına ihanet etmek olduğunu belirtiyor.

Sachin Pilot’un yaptığı açıklamaya göre Hint hükümeti öncelikli olarak Google ve Skype ile görüşmelere başlamış durumda. Pilot bu durumun ulusal güvenlikle ilgili olmasından dolayı kesin bir çözüm arayışında olduklarının altını çiziyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Çağrı merkezleri, vatandaş odaklı hizmeti ön plana çıkarıyor

Çağrı merkezlerinin kamunun yatırım planları içine girmesiyle vatandaş odaklı hizmet kavramı daha fazla gündeme taşınmaya başladı. IMI Conferences tarafından 28...

Kapat