IPHaber

Veri Merkezleri


Her şey burada başlamıştı!

Nisan 29, 2013 by admin in Veri Merkezleri, Yazılım

Microsoft: Her şey burada başlamıştı…

Microsoft tarihinin ilk satırları bu binada yazılmıştı. Ve şimdi aynı binada bir şeyler oluyor!

20130429071715_microsoft
Bill Gates ve Paul Allen, 1975 yılında adını Microsoft koydukları ufak bir firma ile yola çıktılar. New Mexico’nun, pek debilinmeyen Albuquerque kısmının, “Route 66” bölümünde yer alan Sundowner isimli Motel odasında başladı hikaye. Bu bölge,sonradan Altair 8800 bilgisayarları üretecek olan MITS’e de komşuydu.

MITS tarafından üretilen bilgisayarın temel yazılımlarını kendileri geliştiren Gates ve Allen, 1979 yılında Washington’nun Seattle eyaletine taşınmaya karar verdiler. Route 66 üzerinde bulunan Sundowner Motel ise, tıpkı birçok motelin yaşadığı şeyi yaşadı ve sonunda, 2009 yılında kapandı… Bölge, geçen yıllar içerisinde bakımsız, terk edilmeye yüz tutmuş bir hal aldı.

Fakat geçen hafta içerisinde, Sundowner Motel’i de kapsayan Route 66 bölgesini tamamen canlandırmak üzere yepyeni bir projenin başladığı haberi geldi. The Albuquerque Business First’in resmi internet sitesinden yayınlanan habere göre proje 9.2 milyon dolara mal olacak. Projenin arkasındaki ekip ise unutulmaya yüz tutmuş olan bölgeyi yenidencanlandırmayı hedefliyor.

Projede toplamda 71 apartman dairesi, çocukların oynaması için park alanları, kafeler, ufak işletmeler ve ironik bir şekilde bilgisayar eğitim merkezleri yer alıyor. Projenin ne zamantamamlanacağı ise şimdilik bilinmiyor

Önceki yazıyı okuyun:
İlk yerli ‘mini uydu’ fırlatılıyor!

Türkiye'nin ilk yerli mini haberleşme test uydusu, yarın Çin'den uzaya fırlatılacak. Türksat'ın sahipliği ve İstanbul Teknik Üniversitesinin (İTÜ) desteğiyle yapılan ilk yerli mini haberleşme test uydusunun uzay yolculuğu yarın başlayacak....

Kapat