IPHaber

Mobil


Her Eve, Herkese Çok Hızlı İnternet

Mart 19, 2012 by admin in Mobil with 0 Comments

Türkiye’de 2023 yılında 14 milyon haneye 1Gbit erişim sağlanabilmesi için yapılması gerekenler, yatırım modelleri, AB ve diğer ülke uygulamaları, başarılı ve başarısız örneklerin tartışıldığı oturumda, konuşma yapan Avea CEO’su Erkan Akdemir, günümüzde artık hem dünyada hem de ülkemizde mobil iletişim sektörünün gündemine datanın oturduğunu belirterek, “Kendi şebekemize baktığımızda, 2011’de data trafiğimizin yüzde 250 arttığını, bir başka ifadeyle 2010 yılındaki değerin 3,5 katına çıktığını görüyoruz. Akıllı cihazlara baktığımızda ise Ocak 2012’de önceki yılın aynı ayına göre satışların yüzde 35 düzeyinde arttığını görüyoruz” diye konuştu.

AB’nin 2020 hedeflerinde hızlı internetin temel konular arasında yer aldığının altını çizen Akdemir, “OECD ülkelerini inceleyen bir çalışmaya göre; yüzde 10’luk bir penetrasyon artışı GSYİH’de yüzde 1’lik artış anlamına geliyor. Aynı şekilde bin yeni bağlantı 80 yeni iş imkanı demek. Ülkemizdeki mobil pazara bakacak olursak, hizmet kalitesi ve kapsama olarak baktığımızda dünya genelince zirveye oynuyoruz. Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında ödenen ücretler de oldukça makul düzeydedir. Tüm tüketicilere yansıyacak bir vergi indiriminin de pazara büyük katkısı olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Mobil iletişim sektörünün bir dönüşüm geçirdiğini vurgulayan Akdemir, adil rekabet koşullarının sağlanması ve yatırımların teşvik edilmesinin önemine değinerek; “Frekansların adil dağıtılması, adil rekabet ortamının sağlanması, datanın artan ağırlığı için hayati önem taşımakta. Bu sürdürülebilir büyüme için gerekli. Bugün iddialı olduğumuz kaliteli hizmeti, dataya dayalı yapıda da devam ettirebilmemiz gerekiyor. Artık görülüyor ki rekabetin odaklanması gereken alan yenilikçi hizmetler. Örneğin mevcut bir kulenin yanına daha yükseğini dikmek için rekabet etmenin müşteriye bir faydası yok. Altyapı paylaşımın farklı yöntemlerle giderek yayıldığını görüyoruz. Dördüncü nesil yeni teknolojilerle birlikte bunun çok daha yaygın hale geldiğine tanıklık edeceğiz. Böylelikle rekabet de, yatırım da daha fazla yenilikçi hizmetlere odaklanacak. Aksi taktirde sadece sektör olarak değil, ülke olarak da bunun olumsuz sonuçlarına katlanmak durumunda kalacağız” dedi.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Kütüphane: Bulut Bilişim (Cloud Computing) Nedir?

Son zamanlarda adını sıkça duymakta olduğumuz bir kavram olan ‘Bulut Bilişim’ nam-ı diğer ‘Cloud Computing’ nedir merak edenleriniz olmuştur elbetteki....

Kapat