Her eve bir baz istasyonu devri geliyor – 2

0
25

Maliyet azaltma yanı sıra, femtocell’lerin mobil operatörler için başka potansiyel faydalar da sağlayacağı öngörülüyor. Bunlar arasında geliştirilmiş mobil veri hizmetleri ve sabit geniş-bant hizmetlerinin yanı sıra, ses gelirlerinde artış, grup üyelikleri ve ev femtocell’lerini temel alan tarifelerden gelen faydalar yer alıyor. Bir örnek olarak Vodafone ev bölgelerinde lokasyon faturalandırmasını planlayarak kullanıcı kapasitesini arttırmak üzere femtocell’leri kullanmayı hedefliyor. Örneğin aynı evden iki kişi Vodafone abonesi olursa taşıyıcı şirket o konuta bir femtocell verebilecek.

Femtocell’lerin ayrıca UMA temelli olanlar gibi birleştirilmiş hücresel/Wi-Fi hizmetlerine karşı bir alternatif sağlayacağı düşünülüyor. Mobil operatörler bu sayede UMA-temelli servisler gibi, ev içi aramalarda düşük fiyatlı, ev dışına olan aramalarda ise yüksek fiyatlı tarifeler sunabilecekler. Ayrıca, femtocell çözümünün avantajlarından birisinin, kullanıcıların mobil cihazlarını değiştirmek zorunda kalmadan sağlanabilen geliştirilmiş kapsama alanı ve kullanıcı tatmini olacak.

UMA-temelli hizmetler ise özel cihazlar gerektirmekte. Ayrıca Wi-Fi üzerinden ses aktarımı kullanıcıları da UMA-temelli hizmetlerde bozuk bağlantılarla karşılaşabiliyorlar. Lisanslandırılmamış spektrum üzerinden sağlanan servisler Wi-Fi bağlantı noktalarının yaygınlığına karşın radyo frekanslarına karşı daha hassas olma eğilimindeler. Uzmanlar, tek modlu cihazların her zaman dual modu olan cihazlardan daha fazla olacağını ve networklerin LTE’ye doğru ilerlediğini not ediyorlar. Dolayısıyla, lisanslı spektrumlar üzerinden kaliteli iç-mekan kapsama gitgide daha çok önem kazanacak.

Sorunlar

Bu sayılan avantajlarına karşın, femtocell’ler henüz yolun başında ve operatörlerin femtocell’leri kullanmaya başlamalarından önce çözülmesi gereken bir dizi işletme, teknik ve düzenleme sorunu var.

Günümüzde sağlayıcılar entegrasyon meselelerini çözmek için üç yaklaşımdan birisini seçmekte. Bu üç yaklaşım ise: 3G ile aynı IP tünelleme protokolünü kullanarak miras RNC’ye bağlanmak; UMA gibi bir bağlantı protokolü veya bir konsantratör kullanmak; veya femtocell’leri desteklemek üzere IMS veya SIP kullanmak.

ip.accecss firmasından Tiller’a göre bir başka sorun ise femtocell baz istasyonu ile makro baz istasyonu arasında muntazam bir değiş-tokuş sağlamak.

Ticari açıdan ise femtocell sağlayıcılarının erişim noktası ücretlerini şu anki birim başına 200 dolar fiyatından Wi-Fi nodları ile kıyaslanabilecek bir fiyat olan 100 dolar civarına çekmeleri gerekiyor. Bu gerçekleşmediği sürece tüketici pazarı şekillenmeyecek.

Pazarın bir anda patlama yapabilmesi için femtocell erişim noktalarının da ayrıca kolay kurulabilir olması gerekmekte.

Bazı ülkelerde yer alan operatörlerin de ev içinde lisanslı spektrum konuşlandırmalarını yönetebilmek üzere yasal düzenleme engellerini aşmaları ve yerel emisyon yasalarına uyum sağlamaları gerekecek. Örneğin Japonya’da şu anki yasal düzenlemeler femtocell’leri illegal hale getirmekte zira, lisanslı bir frekansta işlem gören bir ekipmanı yüklemek için lisanslı bir teknisyen zorunluluğu bulunmakta. NTT DoCoMo sözcülerinden birisi buna ek olarak uçtaki kullanıcıların evlerinde bir femtocell baz istasyonu kurabilmek için lisans başvurusu yapmaları gerektiğini bildiriyor.

Tüm çekincelere ve belirsizliklere rağmen femtocell’lerin yaygın ticari konuşlandırmasının 2008’de hızla başlayacağı ve mobil endüstriye uzun vadeli pek çok sonuç getireceği öngörüsünde bulunuluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.