Her eve bir baz istasyonu devri geliyor – 1

0
19

İç mekan kapsama alanını geliştirmeyi hedef alan düşük maliyetli hücresel baz istasyonları olan femtocell’ler tüm dünyada mobil operatörlerin ilgisini çekiyor. Son birkaç ay içinde pazar, bekleme sürecinde olan denemeler, yeni RFP’ler (kotasyon talepleri) ve olurluk kanıtı ortaklıklara dair raporlarla adeta patlama yaşadı.

Örneğin haziran ayında Japonya’dan Softbank yedi sağlayıcı ile birlikte altı ay sürecek olan bir 3G-femtocell teknolojisi denemesi başlattı. Rakip firma NTT DoCoMo ise konut ve işletmelerden oluşan tüketicileri için, zemin katta yer alan veya çok yüksekte yer alan dükkanlar gibi kapalı mekan ortamlarda W-CDMA alımını arttırmaya yönelik olarak femtocell baz istasyonları (DoCoMo ve üçüncü şahıs bir sağlayıcı ile ortaklaşa geliştirilecek) kurmayı planlıyor.

Avrupa’da ise Vodafone kombine bir Wi-Fi ve HSPDA femtocell çözümü için oldukça geniş kapsamlı bir RFP (kotasyon talebi) yayınladı ve katılımcıları seçme aşamasına oldukça yaklaştı. Mobil devi, Ubiquisys ve ip.access ile denemeler sürdürmekte ve yakın zamanda çok daha geniş kapsamlı bir denemeye geçmeyi planlıyor.

Aynı zamanda femtocell teknoloji sağlayıcıları da ürün geliştirmelerine hız vermiş durumdalar. ip.acess ve Ubiquisys gibi şirketlerin laboratuar ortamında çalışan ürünleri var ve ticari sunumlarını 2008 yılında gerçekleştirmeyi planlıyorlar.

Aralarında Alcatel-Lucent, Ericsson, Motorola ve Nokia Siemens Networks’ün (NSN) de bulunduğu büyük Telekom ekipman üreticileri de operatör talebini karşılamak üzere femto erişim çözümleri geliştirdiler. Örneğin NSN, sağlayıcı-spesifik 3G Femto ev erişim ürünü geliştirdiğini duyurdu ve yığınsal bir çözüm geliştirmek üzere Thomson ile bir ortaklık anlaşması yaptı.

NSN’in Asya-Pasifik teknoloji sorumlusu Mike Murphy, şirketin 2008’in ilk yarısında operatörler ile bölgesel denemeler gerçekleştirmeyi, 2008’in üçüncü çeyreğinde ise ticari bir konuşlandırma gerçekleştirmeyi planladığını açıkladı. Femtocell’lerin kurulumunda Softbank ile birlikte çalışan birkaç sağlayıcıdan birisi olan Motorola da femtocell ile ilgili aktiveteler konusunda bir dizi diğer Asyalı operatör arasında yerini aldı. Internet arama devi Google bile, femtocell baz istasyonları üretiminde anahtar bir firma olan Ubiquisys’e yaptığı yatırım ile femtocell pazarında olası fırsatlar peşinde olduğunu gösteriyor.

Prensipte femcotell’ler GSM, W-CDMA/HSPA, cdma2000 1x EV-DO, LTE, WiMAX ve WiBro’nun da dahil olduğu pek çok kablosuz teknolojisine uygulanabilir. Ancak uzmanlar 3G tüketici pazarının femtocell’ler için en büyük fırsatı oluşturduğu görüşünde.

ip.acces şirketinin pazarlama bölümü başkan yardımcısı Andy Tiler ise 3G’nin daha yüksek frekanslarda işlem görmesinin (2G’ye kıyasla) radyo sinyallerinin binalara girişini çok çok fazla zorlaştırdığını ifade ediyor. Bu durum da 3G servislerini, özellikle de mobil TV gibi yüksek hızda veri aktarım servislerini evlerinde kullanmak isteyen tüketicileri çileden çıkartıyor.

Tiler’a göre hali hazırdaki mikro-hücresel teknoloji ile kıyaslandığında femtocell’ler, fiziksel olarak daha küçük birimler, daha etkin bir network ve daha düşük maliyetler gibi birçok avantaj sağlamakta. Mobil operatörler evlerde düşük maliyetli yüksek kaliteli iç-mekan kapsaması sağlamak üzere hali hazırdaki makro-hücresel networklerini genişletmek yerine, mobil çekirdek-networklerine DSL (veya geniş-bant) toplayıcıları (backhaul) ekleyerek femtocell baz istasyonlarını kullanabilirler.

Operatörlerin söz konusu teknolojiyi desteklemelerinin bir nedeni ise büyük miktarlardaki maliyet tasarrufları. Bir operatör için 3G femtocell’lerin geniş alanlarda konuşlandırılması, trafiğin makro-hücrelerden sabit geniş-bant networklerine aktarılmasında yardımcı olabilir ve böylece de bina içi kapsama sorununu gidermek için operatörlerin daha fazla dış-mekan baz istasyonu yatırımında bulunmaları gerekmez.

DSL aracılığı ile evlerde toplayıcı (backhaul) temelinin kullanılmasının, geleneksel mikro-hücreler ve makro-hücreler ile sağlanan işlemler ve site kiralama işlemlerinde kayda değer oranda toplayıcı maliyeti tasarrufu sağlayacağı bildiriliyor. Bu tasarrufun, kablosuz bir geniş-bant erişim networkünün toplam sermaye giderlerinin (capex) % 30 ila 40’ı olabildiği hesaplanıyor. Enerji maliyetinde de önemli bir tasarruf sağlanıyor.

ABI Research firmasına göre 2012 yılı itibarıyla toplayıcı (backhaul) ve enerji maliyetlerindeki tasarruf 70 milyar doları bulabilir. Söz konusu değerlendirme tüm dünyada 150 milyon kullanıcıya hizmet eden 70 milyon femtocell’in kurulduğu varsayımıyla gerçekleştirildi.

Alıntı: http://www.yagmurtgttelekom.com/?sayfalar=haberoku&xx=read&ID=78

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.