Hakan Kaplan: Sadakati Sağlayabilen Operatör 2010'un Başarılısı Olacak

0
18

Avea, mobil telekomünikasyon sektörünün Türkiye’deki mevcut durumunu değerlendirmek ve Avea’nın ürün ve hizmetleri hakkında bilgi paylaşımında bulunmak amacıyla bugün bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi. Ortaköy’deki, Feriye Lokantası’nda düzenlenen etkinliğe Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kaplan katıldı. Toplantıda bir sunum yapan Kaplan, araştırmaların, Türk halkının yılda 131 milyar dakika konuştuğunu gösterdiğini açıkladı. Avrupa Birliği(AB)’nde penetrasyon ortalamasının yüzde 125 olduğunu belirten Kaplan, bunun Türkiye’de yüzde 88 civarında bulunduğunu ifade etti. Kaplan’ın, paylaştığı verilere göre:

Türkiye’de, faturasız hat oranı yüzde 75, AB’de ise yüzde 58. Ancak, Türkiye’de bu faturalı lehine değişim gösteriyor.
Türkiye’de, aylık ortalama konuşma süresi 189 dakika. Bu, AB ortalamasının üzerinde bir değeri ifade ediyor.

2009 sonu itibariyle yüzde 18.8 pazar payı ve 11.8 milyon aboneye sahip olduklarını belirten Kaplan, 2010 hedefleri olarak; karlı büyüme, kaliteli hizmet, müşteri odaklı ürün ve hizmetler ile Türk Telekom Grup stratejisinden maksimum fayda sağlamayı saydı.

Hakan Kaplan, turk.internet.com’un, abone kaybetmemek için ne gibi tedbirler alıyorsunuz şeklindeki sorusu üzerine şu karşılığı verdi:

Operatörler, müşterilerini nasıl tutabileceklerinin mücadelesini veriyorlar. Çünkü, pazara yeni giren müşteri adedi yüzde 5 düzeyinde. Sadakat programları ve diğer yeni hizmetlerle eldeki müşterilerin bağlılıklarının sağlanması söz konusu. Bunun için taahhüt karşılığı cihazlar ve ek hizmetler veriliyor. Numara taşınabilirliğinin başlamasından sonra müşterilerin tekliflere daha duyarlı oldukları görülüyor.

2009’un, 2’ncü ve 4’ncü çeyreğinde numara taşınabilirliği arttı. Artık müşteriler tarifeleri daha sıkı takip ediyorlar. Bu nedenle tutundurma programları operatörlerin aktif olarak uyguladıkları araçlar arasında yer alıyor. Biz, müşterilerimizi segmente ediyoruz ve örneğin 1 yıl kalacağını taahhüt edenlere belli indirimler sağlıyoruz. Sadakat programları 2010’un başarısına damgasını vuracak. Sadakati sağlayan operatör, 2010’un başarılı şirketi olacak.

Mobil internet fiyatlarında bir düşme görüldüğünü belirten Kaplan, bunun sesteki kadar hızlı olmayacağını ifade etti. Kaplan, rekabetin olduğu yerde fiyatların daha belirgin bir düzeye geleceğini sözlerine ekledi.

Bu yazı turk.internet.com adresinden alıntıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.