IPHaber
Son Yazılar

Genel


Haftada 8 saatimizi internet başında geçiriyoruz

Mart 31, 2010 by admin in Genel with 0 Comments

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) düzenlediği ‘Google ile internet keşfi’ seminerine katılan Google Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Pazarlama Direktörü Mustafa İçil, internet kullanıcısının haftada 8 saatini internet başında geçirdiğinin tahmin edildiğini bildirdi. İçil, yaptığı konuşmada, firmaların artık internet korkusunu yendiğini vurguladı. İnternetin yeni gelir modelleri yakalamaya fırsat sunduğunu belirten İçil, şirketlerin artık interneti kullanarak güncel kalmaları gerektiğinin altını çizerek şunları kaydetti: “Vizyonlarını değiştirmeden herkes işine ilişkin yenilikleri yakından takip etmeli.
Ülkemizdeki 2 milyon KOBİ’nin 400 bininin sitesi var. Şu anda internette pazarlama yapan KOBİ sayısı 10 binler dolayında. Bu yüzden firmaların eğitimini önemsiyoruz. 2009 yılında dokuz şehirde 900 KOBİ’yi eğittik. Bu yılki hedefimiz ise 37 şehirde 6 bin KOBİ’yi eğitmek. Artık internetten korkulmuyor.” İnternette iş yapmak isteyen KOBİ’ler olduğuna dikkat çeken İçil’e göre, bunların çoğunun interneti kullanacak yetkin elemanları yok. Teknik eleman istihdam edecek güçleri de yok. Bununla beraber onlara destek verecek yaygın danışma ağı da bulunmuyor.
İçil, Türkiye’de internet kullanıcısının internete en çok alışveriş öncesi inceleme ve bilgi alma amaçlı girdiğini belirtti. Mesajlaşmanın ikinci sırada, Sosyal Ağlara katılımın üçüncü, bilinenin aksine eğlence ve oyun amaçlı olarak girişin dördüncü sırada yer aldığını ifade eden İçil, alışveriş amacının ise beşinci sırada yer aldığının altını çizdi.

İnternette var olmak için dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çeken İçil, internet sayfasının iyi olması gerektiğini ve bunun bir nevi mağaza görevi gördüğünü anlattı. Google Seminer Lideri ve Digital Graphics Genel Müdürü Özgür Deniz Aydın da arama motoru Google’ın Türkiye pazar payının yüzde 98’e ulaştığına işaret etti. Aydın, belirli kurallara uyulduğunda arama motorlarından çok etkin yararlanılabileceğini vurguladı.

Tagged

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat