IPHaber
Son Yazılar

Telekom


Hacktivistler grubu LulzSec dağıldı

Haziran 27, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Dünyada büyük kamu ve özel kuruluşların sistemlerine sızarak açıklarını ortaya çıkaran uluslararası hacker grubu Lulz Security (LulzSec), Twitter’dan yaptığı açıklamada kendini lağvettiğini duyurdu.

Başka bir dosya paylaşım sitesindeki mesajda ise grubun ’50 gün olarak belirlenen saldırı takvimini tamamladığı, artık grup üyelerinin bağımsız hareket edeceği’ belirtildi.

LulzSec, CIA, FBI, ABD Senatosu, Fox ve PBS televizyon kanalları, Sony, AOL, Disney, Nintendo, Universal, EMI gibi dev kurumların sistemlerini ‘hack’leyerek onbinlerce gizli bilgi ve şifreyi ele geçirdi ve bunların bir kısmını internette yayımladı.

Çekirdek kadroyu oluşturan ancak kimlikleri bilinmeyen 6 hacker tarafından yapılan açıklamada, ‘baskıcı kurumlara yönelik 50 günlük eylem takviminin tamanlandığı ve herkesin kendi yoluna gideceği’ duyuruldu. “Umarız kamuoyu nezdinde bir nebze etkimiz olmuştur” denilen açıklamada siber aleme “Ancak durmak yok. Hak ettiğimiz özgürlük ve gücü elde edene kadar birlikte hareket edelim” çağrısı yapıldı.

Başta eğlence amaçlı olarak kurulduğu söylenen LulzSec’in zamanla siyasi bir siber-aktivizm grubuna dönüştüğü ve halen ellerinde pek çok kuruma ilişkin milyonlarca bilgi bulunduğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz hafta The Associated Press ajansına konuşan bir Lulzsec üyesi, hükümet ve kamu kurumlarına ait, toplam hacmi 5GB’ı aşan çok sayıda belgeye sahip olduklarını, bunları izleyen 3-4 hafta içinde kamuoyuna yayımlayacaklarını söylemişti.

Bazı yorumcular, grup üyelerine karşı polisiye önlemlerin artmaya başlaması üzerine ‘dağılma’ kararının alınmış olabileceğini, bu şekilde hedef tespitinin zorlaşacağını söylüyor.

Mashable sitesinin yorumuna göre dünyada 300 bine yakın takipçisi bulunan hacktivistler grubu emniyet güçlerini bu yolla atlattıktan sonra başka bir adla veya formatta eylemlerini sürdürecek.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat