IPHaber

Güvenlik


Hack iddialarına yalanlama!

Mart 20, 2014 by admin in Güvenlik, Sosyal Network

Google ve Apple hack iddialarını doğrulamadı.

gugilaep

İbrahim Baliç’in Facebook, Apple ve Google’ı hacklediğini iddiaları, şirketlerce yalanlandı.

Geçtiğimiz günlerde Google’ın uygulama mağazası Play Store üzerine yüklenen bir yazılım, milyonlarca Android kullanıcısını olumsuz etkiledi. Kullanıcılar, saatlerce uygulama mağazasından program ve oyun yükleyemedi. Olayın ardından ise hackleme işini Türk hacker İbrahim Baliç’in üstlendiği ortaya çıktı. Baliç, Google Play üzerine yüklediği bir programla mağazanın tamamen karışıp, çökmesine sebep olduğunu açıkladı.

Twitter hesabından Google Play’in güvenik açığını test ettiğini yazan Baliç, bu hareketinin Google Play’i tamamen devre dışı bırakacağını düşünmediğini söyledi. Google’a güvenlik problemi haberini veren Baliç, bu hareketi ve yarattığı olumsuzluk için de firmadan af diledi.

Google ise hack olayını doğrularken, yazılımı siteye yükleyen kişinin İbrahim Baliç olduğunu doğrulamadı.

İbrahim Baliç, Facebook’ta bugüne kadar 10’dan fazla güvenlik açığını ortaya çıkarttığını iddia ediyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in kendi hesabını da hacklediğini iddia eden Baliç, yaptıkları için şirket tarafından miktarı belli olmayan bir para ile ödüllendirildiğini de açıkladı.

Hackleyen belli değil

Apple’ın iCihazları için programlar geliştirdiği Apple Dev (Dev Center) sitesinin daha önce bir böcek yardımıyla Baliç tarafından hack’lendiği ortaya atılmıştı. Apple yetkilileri de, kullanıcılarının hassas bilgilerini güvenli bir veritabanı ile yönetmek için çalışmaya başladıklarını ve bir dizi önlem aldıklarını söylemişti. Ancak daha sonra incelenen böcek ve yapılan çalışmalar sonucunda, yetkililer, hackleme işleminin Baliç tarafından yapılmadığını söyledi. Sitenin kapanma sebebinin ayrı bir güvenlik açığı olduğu belirtildi.

Önceki yazıyı okuyun:
Sanal gerçeklik başlığı!

Sony’den sanal gerçeklik başlığı: Project Morpheus. Söylentiler doğruymuş: Sony gerçekten de PS4 için sanal gerçeklik başlığı geliştirdi ve Game Developers...

Kapat