IPHaber

Genel


GV eski adıyla Google Ventures, scooter paylaşım girişimi Lime’a 250 milyon dolar yatırım yaptı

Haziran 6, 2018 by admin in Genel with 0 Comments
GV eski adıyla Google Ventures, scooter paylaşım girişimi Lime'a 250 milyon dolar yatırım yaptı

Geçtiğimiz hafta, elektrikli scooter paylaşım girişimi Bird‘ün Sequoia Capital‘dan 150 milyon dolarlık yatırım aldığını sizlerle paylaşmıştık. Bird’ün en büyük rakibi diyebileceğimiz Lime‘ın da bugün 250 milyon dolarlık yatırım aldığı açıklandı. Bu yeni yatırımda Bird’ün aldığı yatırımın etkisi olduğu düşünülüyor.

Lime’ın 250 milyon dolar yatırım aldığı turda başı çeken ise isim ise GV(eski adıyla Google Ventures) oldu. İki şirket de bu denli büyük yatırımlar alıyor olmasına rağmen faaliyet gösterdikleri şehirlerde bulunan regülasyonlarla ilgili sıkıntılar yaşamaya devam ediyorlar. Elektrikli scooter paylaşım şirketleri Bird, Lime ve Spin’in 4 Temmuz itibariyle San Francisco’daki araçlarını sokaklardan kaldırmak zorunda olduğunu ve yetkililer tarafından haziran ayında verilecek olan kararla bu şirketler izin alabilirse, şehirde araçlarını yeniden aktif edebileceklerini de hatırlatalım.

Birçok yatırımcının bu şirketlere yatırım yapmayı tercih etmesinin arkasında, şehir taşımacılığında kısa mesafeler için Uber ve Lyft gibi uygulamaları kullanmanın mantıksız olduğu düşüncesi yatıyor. Lime ve Bird gibi girişimlerin ise kısa mesafe sürüşlerde daha işlevsel olduğu belirtiliyor.

Uber’in büyük metropol alanlarda daha kolay ulaşım için büyük bir öncü olduğu ve bu bölgelerdeki otomobilleri değiştirebileceği göz önünde bulundurulduğunda, bir sonraki büyük ulaştırma devrimine girmek GV gibi şirketler için kaçınılmaz bir fırsat diyebiliriz. Bu arada GV’nin Uber’in yatırımcılarından olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Ripple CEO’su Brad Garlinghouse: “2019’da binlerce banka kripto para ürünleri kullanacak”

Ripple CEO'su Brad Garlinghouse Türkiye İş Bankası‘nın katkılarıyla yerinde takip ettiğimiz Money 20/20 2018 etkinliğinden güncel haberleri sizinle paylaşmaya devam...

Kapat