IPHaber

Güvenlik


Güvenlikte IP Kamera kullanmak için 10 geçerli neden

Ocak 7, 2010 by admin in Güvenlik with 3 Comments

IP kamera ise gerekli noktaların güvenliği ve gibi farklı amaçlarla uzaktan izlemek ve kayıt altına almak için internet veya network bağlantınızdan faydalanarak gerek kablolu gerek kablosuz olarak kullanılabilmeye imkan sunan yeni kamera teknolojisidir. Network üzerinden ekstra bir cihaza ihtiyaç duymadan görüntü alabileceğimiz cihazlar IP Kameralardır. Ip kameraların herhangi bir pc ye bağlı olmaları gerekmez. Ağdaki router, switch ya da hub a bağlı olması yeterlidir.

IP Kameralar ile ilgili bazı araştırmalar;

– IDC forecasts’e göre ise Amerika’da 2009 sonuna kadar 1.6 milyon analog kameranın yerini IP Kameralar alacak ve analog kamera pazarı her yıl 4.4% oranında azalacaktır.

– IMS forecasts’e göre IP Kameralar yıllık $1 milyar pazar payına 2009 yılı sonuna kadar erişebilecektir.

Temel Uygulama Alanları;

Uzaktan Görüntüleme, Güvenlik, Web Uygulamaları

Neden IP Kamera?

1- Tekliflerde kolaylık Lens ve adaptör gibi tüm aksesuarlar bir kutu içinde gelmektedir. (IP kameralar pahalı diyenlere duyurulur!)

2- Wireless kablosuz kullanma imkânı mevcuttur. (300 km’ye kadar kablosuz görüntü transferi yapılan projeler Türkiye’de bile artık hayattadır.)

3- B&C ve COAXIEL kablonun maliyeti yaklaşık 1 YTL iken IP Kameralar da kullanılan CAT5 ağ kablosu ile daha düşük maliyetler.

4- DVR kart yada DVR server gerektirmez. Birim maliyetler bilhassa kamera sayısı az olduğu zamanlarda gayet düşük oluşmaktadır.

5- Fiber kablo kullanma imkanı ile görüntü taşıma kapasitesi CAT-5 kablo ile maksimum 100 m iken, 11 km’ye rahatlıkla çıkabilmektedir.

6- Kurulumun inanılmaz kolaylığı sizleri de mutlaka şaşırtabilecektir. 10 kameralık sistem altyapı çalışmasından sonra 10 dakikada kurulabilmektedir.

7- Bir kamerayı switch ile çoklanarak birden fazla kullanıcıya aynı anda görüntü ve ses ulaştırılabilmektedir.

8- Laptopunuza kayıt programını kurup birden çok kameranızı uzak noktadan izleyebilir, aynı anda kayıt alabilirsiniz. DVR kartlı sistemler gibi muhakkak DVR kartın takılı olduğu makineye bağlanmanız zorunlu değildir.

9- IP kameralar da analog CCTV kameraların ve yayıncılık sektörünün standartları üzerinde çalışmaktadırlar; CIF(Common Intermediate Format), PAL, NTSC ve SECAM gibi. IP kameraların ayırt edici özelliklerini ise; desteklemekte olduğu network protokolleri, video işleme(sıkıştırma) özellikleri ve yönetim yazılımı tarafından kullanılan API olarak sıralanabilir. MPEG4 teknolojisi ile son sistem sıkıştırma-depolama ve minimum kaynak tüketimi sağlanır.

10- IP Kameraların içerisinde RAM ve CPU mevcuttur. Ayrıca bir web server, bir ftp server ve bir de smtp client mevcuttur.

Eğer bana 10 neden yetmiyor diyorsanız devamı geliyor;

11-Bazı kameralar PPPoE client olarak ayarlanabilmektedir. Bu tarz teknolojik özelliklerin yanında IP Kameralar tüm CCTV özelliklerini de bünyelerinde barındırabilirler.

12- IP Kameralarda tüm görüntü kameranın içinde sıkıştırılıp istemciye sıkışmış halde gönderilir. CCTV sistemlerde ise lens ve sensör aldıkları analog görüntüyü sıkıştırma kartı olan DVR Kart’a gönderir. Kartın sıkıştırması ile görüntü internet üzerinden transfer edilebilir. Dolayısı ile GÖRÜNTÜ KABLODA SIKIŞMAMIŞ HALDE DOLAŞMAKTADIR. Bundan dolayı IP kamera sistemlerinde kayıtta ve internete aktarılırken performans avantajı bulunur.

12- IP Kameranız internet ağınıza anında entegre olarak, hemen internetten izleme imkânını tek başına size sunabilir.

13- Mevcut bilgisayar ağına switch ile bağlanabilerek ekstra kablolama maliyetini sıfıra indirger.

14- Genişlemesi kolaydır. IP aralığınızın yettiği ve switchteki port sayınız müsaade ettiği sürece neredeyse sınırsız sayıda IP Kamera kurabilirsiniz.

15- Ip Kamera pazarı 2005’te 435.8 milyon dolardan 2010’da 6.48 milyar dolarlık dev bir pazar halini alacaktır. (Frost & Sullivan).

16- Uzaktan ve dahili izleme+kayıt sistemlerinde en yeni teknoloji kayıtsız şartsız IP Kameradır.

17- Kullanıcı dostu ara yüz sorunsuz kurulumlar ve sıkıntısız kullanım sağlar.

18- En yüksek kalitede görüntü için CCD lensler kullanımınıza sunulmaktadır. Ayrıca kamera lenslerinde modifiye imkanı da sunar.

19- IP Kameralar ile her türlü dijital ortama kayıt tutabileceğiniz gibi, analog kayıt sistemleriniz dahi sistemle uyumludur.

20- Dilediğiniz her yerden; ister PC üzerinden, ister Laptop üzerinden, ister Cep Telefonunuz, isterseniz de PDA’nızdan sorunsuz, ek bir cihaza-karta ihtiyaç duymadan dahili ve uzaktan izleme imkanı.

21- Hırsızlığa karşı alarm sisteminizi tetikleme özelliği birçok modelde mevcuttur. Kameralar arka yüzlerinde bir röle ile donatılmış ve bu röleler hareket sensörü ile tetikleme yapabilmektedir. Bu durumda kameranızı bir P.I.R. detektör olarak bile rahatlıkla kullanabilirsiniz.

22- Hareket sensörü ile hareket algılama yaptırabilir, algılanacak alanları farklı farklı tanımlayabilirsiniz.

23- Hareket sensörü ile hareket anında kayıt başlatma yapabilmekte ve hatta hareket anının başı ve sonuna 8’er saniyelik önbellek görüntüsünü de ekleyebilmektedirler.

24- Power Over Ethernet Teknolojisi: PoE olarak tanımlanan teknoloji ethernet hatlarından verinin yanı sıra cihazların çalışması için gerekli elektriğinde iletilmesidir diyebiliriz. PoE özelliği bulunan IP kameralar elektrik için kablolama maliyetlerini tamamen ortadan kaldırır ve buda önemli bir maliyet avantajıdır. Bu sayede büyük ağ sistemlerinde yani kamera sayısının fazla olduğu uygulamalarda uzaktan izleme sistemlerine önemli avantaj kazandırır. İzleme noktasına konulacak bir kesintisiz güç kaynağı sayesinde elektrik kesilse bile tüm kameralar çalışmaya ve görüntü kaydetmeye devam edecektir.

25- Diğer internet erişimlerine nazaran mobil olarak kullanabileceğiniz 3G Band Desteği ile 3G Destekli Servisler ile Cep telefonundan da izlenebilme imkânı sunar.

Erhan ÇELİK
Ürün Müdürü
ENNTEL.COM

Tagged , , ,

Related Posts

3 Comments

  1. onlineNis 8, 2010 at 01:08

    Iyi bir baslangic

  2. Alfredo DotsonMay 2, 2010 at 20:38

    I would also be interested in the last comment, not sure how to translate it?

  3. ModifiyeciMay 18, 2010 at 23:37

    Çok faydalı bilgiler sunduğunuz için teşekkürler.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Sektörünüze güç katın!

İçerik ekibimiz için özveride bulunacak kendisi yeniliklerden haberdar olurken çevresini bilgilendirme bilincini taşıyan ekip arkadaşları arıyoruz.

Kapat