IPHaber

Genel


Güvenlikte “damar izi” dönemi

Eylül 12, 2014 by admin in Genel with 0 Comments

NEC’in “damar izi okuyucusu” olarak adlandırılan sistemi sayesinde kişilerin parmak ve damar izleri alınarak tüm biyometrik bilgilere ulaşılıyor ve olası suçların önüne geçiliyor.

Ankara’da UBM ve güvenlik sektörünün lider firmalarından olan NEC işbirliğiyle düzenlenen “Daha Güvenli Şehirler İçin Güvenlik Çözümleri” seminerinde “Damar izi okuyucusu” sistemi tanıtıldı.

Para transferinde güvenlik

Aynı sensör üzerinde iki farklı verinin değerlendirildiği söyleyen NEC Ön Satış Yöneticisi Hüseyin Yeter, sistemin yalnızca birkaç saniye içinde tanımlama yaparak verilere ulaşılmasını sağladığını söyledi. Bu sistemle özellikle bankacılık uygulamalarında kolaylık sağlanacağının altını çizen Yeter, “Yüksek meblağlı para transferlerinde çok sayıda kişinin işini kolaylaştıracak bir sistemi hayata geçirdik. Sistem sayesinde belirli bir miktarın üzerinde gerçekleştirilen bankacılık işlemlerinde kişilerin biyometrik bilgilerine ulaşılıyor ve transferin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanıyor” dedi.

Bankaların yanı sıra 5-6 bin kişinin çalıştığı büyük şirketlerin de bu sistemden faydalanabileceğini vurgulayan Yeter, çalıştıkları iş yerlerinde özellikle giriş şifrelerini unutan çok sayıda kişinin, damar izi okuyucusu sayesinde biyometrik bilgilere ulaşarak yeni şifreler üretebileceklerini kaydetti.

Güvenlik önlemi almak kolaylaşacak

NEC Türkiye Güvenlik Teknolojileri Direktörü Veysel Raşit Sevil ise, ülkelere yapılan giriş çıkışlarda da bu sistemin kullanılabileceğini belirterek, ülkeye giriş yapan kişilerin biyometrik bilgilerine ulaşarak daha önce herhangi bir suça karışıp karışmadığı bilgisine ulaşılabileceğini ve suç işlemenin söz konusu olabileceği durumlarda güvenlik önlemleri alınmasının kolaylaşacağını ifade etti.

Damar izi okuyucusunun yanı sıra NEC’in yüz tanıma sistemi ile ilgili bilgi aktaran Sevil, hijyen açısından en sağlıklı sistem olduğunu, herhangi bir temasa gerek duyulmadan kişilerin tanımlamasının yapılabileceğini belirterek, şunları söyledi:

“Yüz tanıma sistemi bir çok sistemden daha hijyenik. Çünkü herhangi bir temas bulunmuyor. Bildiğiniz gibi ülkemizdeki en büyük güvenlik sorunları maçlarda yaşanıyor. Bu sistem sayesinde maçlara gelen kişilerin tanımlaması yapılarak olası güvenlik zafiyetlerinin önüne geçilebilecek. Ayrıca güvenliğin yanı sıra konserlerde, tiyatro ve sinemalarda yine bu sistem kullanılarak kişilerin yanlış yerlere oturmaları engellenebilecek.”

Source: BTHABER

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Mobil kanallara daha güçlü koruma

EMC'nin Güvenlik Bölümü RSA, internetteki tehditleri tespit etme çözümünün son sürümünü tanıttı. Yeni sürüm, işletmelere web oturumlarında uçtan uca görünürlük...

Kapat