IPHaber
Son Yazılar

Mobil


GSM Yirminci Yaşını Kutluyor

Temmuz 2, 2011 by admin in Mobil, Telekom with 0 Comments

Dünyanın sayısal GSM altyapısını kullanarak yapılan ilk görüşmesi 1 Temmuz 1991 tarihinde, daha sonra Finlandiya başbakanı da olacak Harri Holkeri ve zamanın Tampere (Finlandiya) ili belediye başkanı Kaarina Suonio arasında yapılmıştı.

GSM’nin sayısal teknoloji kullanması hem kusursuz ses kalitesi sağlıyor hem de kısa metin mesaj gibi hizmetlere olanak tanıyordu. GSM kapsama alanının da hızla genişlemesiyle, bir tür telsiz türevi olan eski AMPS, NMT gibi analog mobil iletişim sistemleri kısa sürede emekliye ayrıldılar. Yine sayısal altyapı kullanan rakip CDMA sistemi bir süre yaşasa da, GSM’in pazara daha uygun taktikler geliştirmesi ve AR-GE’nin GSM’den yana ağır basmasıyla fazla gelişemeden tarih oldu.

Bugün GSM standartlarının gelişip hem iletişim, hem de bilişim alanında hangi olanakları sunduğunun ayrıntılarına girmeye gerek yok sanırım. Bu arada tümüyle internet tabanlı olacak “4G” denemelerinin iyi gittiğini ve bu teknolojiyle gelecek yıl tanışacağımızı da hatırlatarak, GSM standardının 20. yaşını kutlayalım.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat