IPHaber

3G&4G


GSM pazarı doygunluğa ulaştı

Haziran 26, 2010 by admin in 3G&4G, Mobil with 0 Comments

Dünya çapında mobile telekom piyasası yatırımcılarını cezbedebilecek gelişmelerin istatistiksel analizi Altimo Endeksi’nin yedincisine göre, GSM piyasasındaki penetrasyon oranı doygunluk noktasına yaklaştı. Veri hizmeti sağlanmasının değeri cep telefonlarının değerinin belirlenmesinde giderek daha etkili olacak.

Altimo Yedinci Endeks sonuçlarına göre, önümüzdeki yıllarda bölgelerdeki gelişmeler şu şekilde olacak;
• Asya; Endeksteki en üst sıradaki on ülke Asya bölgesinde yer alıyor ve büyüyen abone tabanı yanında şebekelerdeki gelişme düzeyi, satın alma ve birleşmelerle (M&A) ile beraber yatırımcı ilgisini destekliyor.
• Çin; Abone büyümesi getirisi ve veri hizmetlerine yatırım ile en çekici fırsat. Ancak bu pozisyonunu gelecek yılın sonunda kaybedebilir.
• BDT; Rusya dayanıklılığını kanıtladı ve şimdi katma değerli hizmetlerle veri hizmetlerinin geliştirip kullanma fırsatı taşıyor. Geri kalan BDT üyesi ülkeler ekonomik krizden daha kötü biçimde etkilendiler.
• Afrika; Ekonomik krize karşın telekom sektöründe burada gücünden bir şey yitirmedi ve ARPU yıllık % 8 oranında artmayı sürdürdü. Afrika’nın nüfus düzey, penetrasyon fırsatları ve ARPU büyümesi orta vadede çekici gözüküyor.
• Kuzey Amerika, Avrupa; Tüketicilerin harcama yapmaktaki isteksizliği ile sesli görüşmelerdeki düşen ARPU oranı, artan veri trafiğindeki artışı gölgelemişti. Gelir kalitesinin geliştirilmesi, pazara yeni oyuncuların girmesine karşı var olan engeller ve şirket değerlerindeki düşüş Avrupa ve Amerika şirketlerini çekici kılıyor. Almanya, Avrupa’daki en çekici pazar.
• Orta Doğu; İran sıralamada ilk onda kalsa da çekiciliğinden son üç yılda epey kaybetti. Mısır, Umman ve Sudan kalabalık bir nüfus içerisinde penetrasyon oranını artırma fırsatı sunmayı sürdürüyorlar.
• Latin Amerika; Meksika zayıf penetrasyon büyümesine karşın sürdürdüğü marjin performansıyla hala göz dolduruyor.

Altimo İletişimden Sorumlu Müdürü Evgeny Dumalkin “Son on yıldır sektördeki yatırımcıların iştahını kabartan mobil penetrasyon patlaması sona erdi. Önümüzdeki iki – üç yıl içinde ise, gelişmekte olan pazarlardaki penetrasyon büyümesi gelişmiş pazarlardaki gibi, yılda yüzde 2’lik-3’lük oranlara düşecek. Dünyanın her yerindeki yatırımcılar artık gelir kalitesini yükseltmeye odaklanmış durumdalar. Yeni teknolojilerle ses odaklı olmayan 3G/4G hizmetlerinin geliştirilmesini desteklemek yönünde yatırım yapacaklar ki bu da ARPU ve marj büyümesine katkıda bulunacak. Gelecek üç yıl içinde genişbant gelirleri yıllık iki katın üzerine çıkarken 4G’nin küresel biçimde hayata geçirilmesini takip eden dönemde tüketiciler, mobil genişbant alanında lider bir pozisyon elde etmek isteyen operatörler arasında ortaya çıkacak fiyat savaşından yararlanacaklar” dedi.

Alıntı: sirkethaberleri.com

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Skype, Elektronik Cihazlarla Temas Kurmaya Başlıyor

Yaklaşık yedi yıldan bu yana VoIP altyapısı ile ve yazılımlar aracılığıyla iletişim dünyasında devrim yaratan Skype, sadece ücretsiz sesli ve...

Kapat