IPHaber

Genel


Gsm operatorlerine abone başı 200 TL ceza yolda

Eylül 23, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, cep telefonlarına indirilen oyun ve melodiler konusunda hem tüketicileri hem de operatörleri uyardı.

 Türkiye’de teknolojinin dikkatsiz kullanıldığını ve zaman zaman zarara yol açtığını ifade eden Ergün, buna örnek olarak GSM operatörleri aracılığıyla sunulan eğlence, oyun ve müzik mesajlarını gösterdi.
“GSM operatörleri üzerinden alınan mesajlar, eğlence içeren, bilgi içeren mesajlar var” diyen Ergün, tüketicilerin önemli bir bölümünün bunların maliyeti hakkında bilgi sahibi olmadığını, çünkü bu hizmeti sunanların maliyeti “biraz sakladıklarını” dile getirdi.

Şikâyetler çok arttı
Son dönemlerde bu konuda fazlaca şikâyet aldıklarını belirten Ergün, Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü’nün bu çerçevede ciddi bir denetim mekanizması işlettiğini söyledi.
Tüketicilerin duyarlı olmaları ve bu tür mesajların kendilerine maliyetinin ne olacağını araştırmaları, firmaların da bu hizmetleri tüketiciyi yanıltmayacak şekilde sunmaları gerektiğini ifade eden Ergün, şöyle konuştu:
“Bu hizmetleri tüketiciyi yanıltacak şekilde sunanlar, yanılttıkları her bir tüketici için en az 200 lira para cezasına çarptırılacaklar. Yüz binlerce tüketici olduğu düşünülürse 100 milyonlara varan cezalarla karşı karşıya kalabilirler.
Tüketiciler de teknolojiyi daha dikkatli bir şekilde tüketsinler. Çünkü bu hizmetlerin bilinçsiz tüketimi size beklemediğiniz ağır maliyetler getirebilir. Yeni 3G teknolojisini tüketirken de aynı şekilde dikkatli olmak lazım.
Bu görüşmeler normal telefon görüşmesi gibi olacak zannediliyor ama tarifeler değişebiliyor. Telefonunuz 3G’ye uyumlu değildir fakat yeni bir paket sözleşmesi yapmışsınızdır.
3G’yi kullanmadığınız halde o paketin içinde kullanma bedeli olduğu için onu ödüyor olabilirsiniz. Elektronik sözleşmeler yapılırken tüketicinin çok dikkatli olması gerekiyor.”

‘Ceza hiç hafif olmayacak’
GSM operatörlerinin aslında bu hizmetleri direkt sunmadıklarını, başkalarına servis sağladıklarını anlatan Ergün, bu yanıltıcı işlemlerin çoğunun da o servis sağladıkları firmalar tarafından yapıldığını, ancak alt yapıyı, zemini hazırlayan durumunda oldukları için onların da sorumlu olacaklarını ifade etti.
GSM operatörlerinin kanal açtıkları bu firmalara tüketicilerle yaptıkları sözleşmelerde nezaret etmeleri gerektiğini vurgulayan Ergün, “Nezaret etmezlerse sonunda ortak olarak cezaya çarptırılmış olacaklar ve bu cezalar da hafif değil. Firmalar bunu yaparken kötü niyetli olmayabilir ama bu hizmetleri dikkatlice sunmaları gerekiyor” dedi.

Tagged , , , , , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Sabit numara taşımaya dikkat!

Belki basından takip etmiş olabilirsiniz; 10 Eylül 2009 tarihi itibariyle aynen GSM'de olduğu gibi, sabit telefonlarda da artık operatör değiştirmek...

Kapat